Kongres EBCU v Praze

Ve dnech 25. – 27. května 2007 se konal v Praze Mítink EBCU, tedy celoevropské setkání zástupců spotřebitelů piva představovaných delegáty jednotlivých národních organizací. SPP bylo potěšeno, že mohlo tento kongres hostit a představit tak všem ostatním ještě lépe nás a naší činnost, ale také česká piva, české pohostinství a minipivovary.

Vzhledem k ohlasům, které nejen od našich pivovarských přátel máme, se to více než povedlo, za což jsme velmi rádi. Nejdůležitější informace pro naše sdružení je, že právě zde v Praze skončila dvouletá zkušební doba pro naší organizaci a stali jsme tak zcela právoplatnými a rovnoprávnými členy EBCU. A o čem všem se v Praze jednalo a jaké z toho plynou konkrétní výsledky pro nás?

První den byl věnován převážně změnám stanov EBCU a statutárních orgánů, včetně změny přístupu pro další národní organizace vstupujících do EBCU. V blízké době se totiž očekává vstup německých a rumunských pivních konzumentů. (Pozn. V současné době reprezentuje EBCU cca 110 000 konzumentů z celé Evropy.) Na programu byla i prezentace EBCU na půdě Evropského parlamentu a stanovení jejího rozsahu.

Druhý den jednání byly na pořadu zprávy o činnosti jednotlivých národních organizací, seznámení s legislativními problémy té které země z hlediska pivovarnictví, dále financování EBCU, změna webové prezentace, pořádání mezinárodního evropského pivního festivalu, nekalé praktiky velkých obchodních řetězců apod. Bylo určeno místo dalšího kongresu EBCU a to v italském Miláně na podzim tohoto roku.

Kongres EBCU zakončila třetí den tisková konference. Následující zpráva ČTK se objevila ve většině deníků a na zpravodajských serverech:

Evropským pivařům se nelíbí úvahy o prodeji Budvaru

27. 05. 2007 – 15:12, autor: ČTK.

Praha – Evropské unii pivních spotřebitelů (EBCU) se nelíbí úvahy českého státu o prodeji podílu v budějovickém Budvaru. Obávají se, že se tradiční český pivovar dostane do vlastnictví americké skupiny Anheuser-Busch, se kterou dosud Budvar vede v mnoha zemích vleklé spory. Zástupci unie to uvedli na dnešní tiskové konferenci.

Podle viceprezidenta unie Laurenta Moussona by se privatizace Budvaru mohla odrazit v kvalitě vyráběného piva. Stát podle něj nemá důvod se prosperujícího pivovaru zbavovat.

Budějovický Budvar je třetím největším pivovarem v Česku a patří mezi přední exportéry piva. Je to zároveň poslední pivovar ve vlastnictví státu. Ministerstvo zemědělství začalo nedávno hledat poradenskou firmu, která by státu pomohla s transformací národního podniku na akciovou společnost. To je považováno za první krok k privatizaci společnosti.

Evropská unie pivních spotřebitelů sdružuje více než 110 000 členů ve 13 zemích. Posledním členem se dnes stalo české Sdružení přátel piva, které do řad unie vstoupilo po dvouleté čekací lhůtě. Nejpočetnějším členem unie je CAMRA z Velké Británie se zhruba 87 000 členy. Tuzemské sdružení má více než 1000 členů.