8. Festival der Biervielfalt

 Jeden z nejzajímavějších rakouských pivních festivalů se již tradičně koná v Salzburku, kde ho pořádá největší spotřebitelská organizace v zemi, Bier IG (www.bierig.org). A protože jde o skutečné milovníky piva a znalce, vyznačuje se festival velkou pestrostí, zastoupený především malými pivovary a minipivovary, převážně z místního regionu, nejen z Rakouska, ale i velmi blízkého Německa. A jsme rádi, že již druhým rokem, jsme se na této akci prezentovali i my, jako Sdružení přátel piva. Naším prostřednictvím jsme pak prezentovali česká piva z malých pivovarů a jejich regiony. V letošním roce nás navíc podpořila rakouská divize českého Czech Tourismu, takže naše prezentace pivovarů byla ještě výraznější a také jsme mohli čerpat již ze zkušeností z minulého ročníku, kdy jsme zde přehlídku českých piv uskutečnili poprvé.

  Letos však bylo mnoho věcí jinak. Festival se až do minulého ročníku vždy konal na kraji města, a to v krásném objektu bývalé slévárny, v hale Gusswerk, kde se konají pravidelně místní kulturní akce a kde měl festival, zvláště za večerního nasvícení, svoji neopakovatelnou industriální atmosféru. V letošním roce se však přesunul do samého centra města, do daleko luxusnějších prostor Kongresového centra. Změna to však nebyla jediná. Souběžně s tím se přesunul i termín akce (z konce října na začátek září), změnila se i cena vstupného (samozřejmě směrem nahoru) a také degustační sklo, které dostávají hosté u vchodu a to objemem z 0,2l na 0,1l. (Mimochodem, model jednotného festivalového skla, které je součástí vstupenky, by jistě byl dobrým nápadem i pro naše táborské Slavnosti piva, čímž by se předešlo neustálemu a nedůstojnému kradení skleniček).

  Bohužel změn bylo asi přespříliš, takže výsledek se projevil v nečekaně menší návštěvnosti, oproti předchozím ročníkům. Přibylo tak sice více prostoru pro korzující a konzumující hosty, nicméně poněkud se vytratila atmosféra minulých ročníků. Nicméně to je spíše zamyšlení pro pořadatele a výčet nedokonalostí tím rozhodně končí.

  Na festivalu se prezentovalo přímo na dvacet pivovarů, prostřednictvím nás pak další čtyři: Pivovarský dvůr Zvíkov, Pivovarský dům, Pivovar Chotěboř a Radonný pivovar Bernard. Souběžně s tím zde bylo i několik stánků, kde se prezentovali dovozci speciálních lahvových piv. Hosté mohli na festivalu ochutnat zhruba sto druhů čepovaných piv a stejné množství speciálních lahvových piv, převážně z Belgie, Skotska či USA.

  Mezi některé zajímavosti na čepu byl například archivní bock z pivovaru Edelweiss (7,1% alk.), Orange Pale Ale!!! (4,9% alk.) ze salzburckého biopivovárku Gusswerk, pivní pšeničný sekt Die Weisse No.1 (9% alk. ) – ze stejnojmenného místního minipivovaru, žitné pivo z pivovaru Schlägl (s 50% podílem žita a 4,9% alk.), extra černý Doppelbock Suffikator z rodinného pivovárku Bürgerbräu, či archivní bock (Honigbock 08 s 9% alk.) z mikropivovárku Hofstetten, odkud bylo i pivo s příchutí horské jedle (Tannenwipfel s 6,3% alk.). Milovníci piv s příchutí jistě nemohli vynechat stánek domácího mikropivovaru Forstner, kde nabízeli např.pivo s příchutí absinthu či chilli pivo (a to skutečně ďábelské :o)).

  Z lahvových piv u speciálního stánku si návštěvník mohl vybrat opravdu z celé škály vybraných jmen a druhů piv, které jsou ale na druhou stranu dobře známy i z jiných, nejen festivalových míst.

  Co říci závěrem? Prezentace českých piv se zcela jistě vydařila, přičemž největší úspěch sklidilo tmavé speciální pivo z Rodinného pivovaru Bernard a festival je jistě příjemným místem pro všechny znalé milovníky piva. Jeho návštěvu lze doporučit již proto, že samotný Salcburk (s historií pivovarnictví od 14.století), je protkán plno úžasných minipivovarů, které též stojí za návštěvu, přičemž ten nejúžasnější, tedy Augustiner Bräu samozřejmě na festivalu nenajdete, a proto případný výlet za festivalem je dobré spojit i s návštěvou pivních míst mimo festival, přičemž Váš partner zatím může nakupovat na vyhlášených salcburských trzích, projít se centrem či vyjet lanovkou na hrad.

  PS: Festivalové „brány“ jsou otevřeny dva dny, v pátek od 16:00 hod do 24:00 hod, v sobotu od 15:00 hod do 01:00 hod.

Fotogalerie je k vidění zde.