Ocenění

Ocenění udílená Sdružením přátel piva

Sdružení přátel piva udílí své ceny pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti již od svého vzniku v roce 1990 a jedná se tak o nejstarší novodobou soutěž u nás, navíc dnes o jedinou spotřebitelskou. Ceny jsou rozdány každý rok zhruba v deseti kategoriích. Mezi nejprestižnější patří zcela jistě titul Pivovar roku a Minipivovar roku, na který má SPP i chráněnou známku. Jistě nepřehlédnutelnou další kategorií je i velmi uznávaný titul Sládek roku. Mezi pravidelné kategorie patří například desítka světlá, jedenáctka a dvanáctka roku atd.

Jak vzniká pořadí vyhodnocených piv?

Vítězná piva, vyhodnocená Sdružením přátel piva, se vyznačují kombinací oblíbenosti a kvality. Jedná se o dvoukolový systém soutěže.

První část hodnocení je anketní: předsednictvo a Pivní sněm SPP v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet a poté následuje hlasování všech členů a příznivců (e-mailem, faxem, telefonem). Hlasy jsou vedením SPP shromažďovány a po jejich zpracování určí v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti u členů a příznivců SPP.

V druhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu a předsednictva SPP (volené orgány SPP dle stanov) piva, která se umístila v hlasování našich členů a příznivců na prvním až třetím místě a určí konečné pořadí. Posouzení probíhá formou anonymní degustace a na její průběh dohlíží nezávislí pivovarští odborníci, kteří o průběhu této degustace vystavují veřejný protokol.

Členové Pivního sněmu a předsednictva SPP (mnozí s odbornými degustačními zkouškami) mají možnost se v průběhu roku objektivněji seznámit se sortimentem piv vařených v pivovarech v České republice, které navštěvují, degustují pivní „vzorky“, pořádají anonymní ochutnávky a účastní se pivních soutěží, slavností, prezentací apod. Je to hodnocení z hlediska kvality piv.