Moderovaná degustace polských piv

Na základě spolupráce mezi českým Sdružením přátel piva a jeho polským protějškem, organizací Bractwo piwne, se v úterý dne 22. 5. 2007 v Pivovarském klubu v pražském Karlíně konala moderovaná degustace polských piv, která byla přístupná nejen pro členy SPP, ale též i členy Pivovarského klubu. Pro členy SPP pak byla volně přístupná i navazující akce s moderovanou degustací piv z portfolia pivovaru Pernštejn.

Provázaní těchto dvou degustací bylo zvláště zajímavé z důvodů srovnaní chutí a kvality českého porteru a dvou porterů dovezených z Polska, přičemž Porter Strzelec je dokonce polským pivem roku 2006! A jak už to tak bývá, někdo nejlépe hodnotil českého Portera, jiný zahraniční konkurenci.

Škála druhů chutí, barev i typů piv dovezených z Polska byla poměrně veliká. Osobně mne už ani nepřekvapuje, že největší ohlas mělo ŽYWE pivo z pivovaru Amber a polotmavý bock Kožlak. Tato piva dokázala vždy nadchnout téměř všechny české konzumenty.

Byli jsme zejména rádi, že kvůli této akci až z 530 km vzdálené Lodže přicestoval i pan Marek Suliga a poskytl všem přítomným zasvěcený odborný výklad. Pan Marek Suliga je nejen novopečeným předsedou polského sdružení, ale zejména ohromný znalec piva, pivních technologií a nejlepší polský degustátor ověnčený celou řadou titulů a osvědčení. Současně je i majitelem známého lodžského podniku Dom piwa (Pub peron 6), kde nabízí šest druhů točeného piva a více než 200 druhů lahvového piva z celého světa, z toho asi 6 druhů z České republiky.

Pan Suliga přivezl do Prahy celkem 11 vzorků, přičemž se snažil, aby přivezl piva převážně málo známá, či piva, která se ani v samotném Polsku nedají na trhu dobře sehnat. (V níže přiloženém seznamu je piv pouze deset – na jedno si opravdu nemohu vzpomenout – omlouvám se.)
1. Porter Okocimski (Carlsberg Okocim)

2. Perła Chmielowa (Perła Browary Lubelskie)
3. Ciechan Miodowe (Browar Ciechanów)
4. Kormoran Pils (Browar Kormoran)
5. Chery (Browar Kormoran)
6. Amber Ale (Smocza Głowa)
7. Dark Ale (Smocza Głowa)
8. Żywe (Browar Amber)
9. Koźlak (Browar Amber)
10. Porter Strzelec (Brok-Strzelec Browary Polskie)

Přítomným členům SPP i PK se výklad pana Suligy velmi líbil, navíc podobnost našich jazyků znamenala volnou česko-polskou konverzaci. Některá polská piva, vzdálená chutí od běžných českých ležáků znamenaly pro české konzumenty těžký oříšek (zvláště např. Cherry pivo), přesto si nikdo nenechal ujít příležitost rozšířit si své pivní obzory a poznání.

Marně jsme však po Markovi Suligovi žádali, aby výklad o polském pivu a situaci na trhu s pivem Polsku byla prokládán samotným porovnáním chuti, barvy a aroma jednotlivých značek. Byli jsme však správně poučeni, že nám nechce podsouvat své vnímání toho kterého piva a aby si svůj vlastní úsudek a obrázek udělal každý sám, což je ta optimální volba.

Moderovaná degustace polských piv skončila avšak dovezená piva byla dále volně k dispozici, aby se případní zájemci mohli volně a v klidu vracet i k značkám, které je zaujaly, či u kterých je lákalo ještě bližší porovnání a posouzení jejich senzorických vlastností. A nebo prostě – které jim učarovaly a jež chtěli ochutnat ještě jednou.

V návaznosti na tuto akci chystáme i podobnou degustaci v Polsku, tedy pro změnu představení českých piv v polské Lodži. Pomoc s výkladem nám nabídl i jeden z největších a nejuznávanějších pivovarských odborníků u nás, pan Jan Šuráň. Těšíme se tedy na společnou cestu do Polska a pokračování spolupráce mezi naším sdružením a organizací Bractwo piwne.