Exkurze v pivovaru Kacov

  Ve čtvrtek 1.dubna jsme v rámci našich pravidelných exkurzí, navštívili malebný pivovar na kraji Sázavy, pivovar Kácov. Pivovarem nás provedl místní sládek, pan Dušan Krankus a ředitel pivovaru, pan David Hořejší. Za jejich péči a pohostinnost jim moc děkujeme.
  Do pivovaru jsme vyrazili již brzy po obědě a to mikrobusem, neboť spojení do tohoto městečka je z Prahy více než zdlouhavé. Mezi členy SPP byli i hosté z „Aliance„, Jirka Bejček Stehlíček ( První pivní tramway ) a Hans Charvát ( Zlý časy ), do blízké budoucnosti však naši členové :o). Autobus nás i přes hrozivě vypadající vzhled v pořádku dovezl a kace mohla začít.
  Po uvítání od pana ředitele, následovala exkurze s panem sládkem. Jistě nejzajímavější historickou částí pivovaru, je velmi neobvyklá původní centrální lednice. V prostorách okolo ní jsou ležácké a přetlačné tanky, filtrace a stáčírna sudů a plastových lahví ( dozajista jedna z nejmenších v ČR ). Hlavní budově vévodí krásná varna i se skutečným křížem, což se bohužel již často nevidí. Stejně tak je z varny úžasný výhled na řeku Sázavu. Bohužel občas bývá řeka více než blízko, spíše však přímo v pivovaru..
  Pivovar vaří v současné době 20.000 Hl ročně a cca 70% produkce se suduje. Pivovar je hodně závislý na „sezóně“ a má tak velmi nerovnoměrnou produkci. Díky tomu jsme v krásné spilce bohužel viděli pouze prázdné kádě. Součástí pivovaru je i pivovarská restaurace, kde jsme celou akci zakončili degustací, vč.vzorků přímo z ležáckého sklepa. Pohled na nápojový a jídelní lístek však evokuje časy více než deset let zpět, protože malé pivo za 8,- Kč je skutečně rarita….

Děkujeme za vše… ( Za SPP, Tomáš Erlich )

Fotografie z této akce si můžete prohlédnout zde.