Vyhlášení nejlepších piv, pivovarů a pivovarských osobností roku 2011

Sdružení přátel piva dne 2.listopadu v 11:00 hod v pivovarské resturaci pivovaru Jihlava vyhlásilo za účasti VIP hostů a médií své tradiční ceny, pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti. Vzhledem k datu vyhlášení, vedle předání ocenění nejlepším, vzpomenulo SPP i na zavřené („zesnulé“) pivovary po roce 1990. Tiskové zpravy k ocenění najdete níže.

pozvánka_2011

 

Vyhodnocení piv, pivovarů a dalších kategorií v roce 2011

Nealkoholické pivo roku

Kategorii nealkoholických piv má SPP již hezkou řádku let ve své anketě pevně zakotvenou a to díky neustále se zvětšující nabídce těchto piv i stále se zvětšující poptávce. Nealkoholická piva se u nás již etablovala natolik, že jejich roční spotřeba se ustálila na půl miliónech hektolitrů ročně. Jen zřídka se stává, že by „na bedně“ stály dva zástupci ze stejného pivovaru, ale od té doby, co dnes oceněný pivovar produkuje dva druhy nealkoholického piva, tak je tato skutečnost v kategorii nealkoholických piv stálým pravidlem…

 1. Bernard s čistou hlavou Jantar

2. Budweiser Budvar nealkoholické

3. Bernard s čistou hlavou 

 

Desítka roku

Podíl desítek na výstavu sice setrvale klesá, dnes tvoří asi polovinu trhu, ale konkurence v této oblasti je zdaleka nejostřejší, dobrá desítka je základem každého pivovaru. Rozhodně není veřejným tajemstvím, že SPP jako celek není příznivcem piv od nadnárodních pivovarnických skupin, nicméně v tomto případě členové (i na základě anonymních degustací) dali přednost opravdu kvalitě bez ohledu na vlastnictví značky. Letošní vítězné pivo se svými chuťovými vlastnostmi vrátilo zcela jistě do své minulosti, což mu výrazně prospělo. Vítězem se stává poctivá Krušovická desítka s poctivou stupňovitostí 10,2, která zřejmě chutná „jako tenkját“ J.

1. Krušovická 10°

2. Chotěboř Originál, světlé výčepní pivo

3. Bernard, tradiční světlé české pivo

 

Jedenáctka roku

Tzv. jedenáctky, což legislativně jsou zpravidla ležáky, nabraly před cca čtyřmi až pěti lety raketový růst a již bychom velice obtížně hledali pivovar, který nemá běžně ve svém sortimentu jedenáctku. Konkurence je v této kategorii tak čím dál větší. Letošním vítězem je poctivá jedenáctka se skvěle harmonizovanou hořkostí a plným tělem, která i v anonymní degustaci zvítězila na body ze všech kategorií nejvýrazněji oproti svým konkurentům.

 1. Ježek 11%

2. Svijanský Máz

3. Otakar světlý ležák

 

Dvanáctka roku

Kategorii dvanáctek lze bez nadsázky označit jako královskou; ne nadarmo se říká, že pivu českého typu nejvíce sluší stupňovitost kolem 12% EPM. Pivo, které letos vyhrálo v této kategorii, je ale přece jen u nás neobvyklé a to hned pětinásobným chmelením, přičemž to poslední se děje až v ležáckém sklepě. Říká se mu chmelení za studena a je spíše typické pro anglická piva typu Ale. Letošním vítězem se stalo (zdaleka ne poprvé) sušší, výrazně hořké a chmelové pivo, Svijanský Rytíř.

1. Svijanský Rytíř

2. Koutská dvanáctka

3. Únětické pivo 12°

 

Speciál roku

Kategorie speciálů je nepochybně nejrůznorodější kategorií, alespoň co se týče spodně kvašených piv. Spadají sem všechna piva nad stupňovitost 13% EPM, ostatní parametry nejsou pevně dané. V této kategorii obsadila první tři místa opět stejná piva jako v loňském roce, pouze v jiném „gardu“. Letošním vítězem se stalo řízné a příjemně hořké pivo, s tmavě zlatou barvou a s bohatou pěnou, Prácheňská Perla z pivovaru Protivín.

 1. Prácheňská Perla 14%

2. Rychtář 15° Speciál

3. Primátor Exkluziv 16%

 

Polotmavé pivo roku

Kategorie polotmavých piv je vyhlašována bez rozdílů stupňovitosti a mohou sem spadat i piva řezaná. Barva tak může být velice rozličná. Letos oceněný pivovar deklaruje ve složení vítězného piva pouze žatecký chmel – tedy žádné extrakty a do piva přidává i menší množství pšeničného sladu. Tento pivovar je opravdový specialista na speciály, protože vaří plných 13 druhů piva. Vítězem se stal Primátor Polotmavý 13% (nejen v ČR jedno z nejoceňovanějších piv) a vítězstvím v naší anketě završil po sobě jdoucí hattrick, přičemž celkově zvítězil již počtvrté. Jde o skvělé pivo s jemnou karamelovou vůní i chutí a krásným středním tělem.

1. Primátor Polotmavý 13%

2. Sedm kulí

3. Bernard Jantarový ležák

 

Tmavé pivo roku

I kategorie tmavých piv je vyhlašována bez rozdílů stupňovitosti. Panuje mýtus, že konzumenty jsou převážně ženy, stejně tak jako je dalším mýtem, že tmavé pivo je sladké. Velké překvapení v této kategorii se nekonalo, protože i zde první tři místa jsou shodná jako v loňském roce. Pouze došlo k prohození pořadí. Letošním vítězem se stal tmavý nefiltrovaný speciální Bernard, skvěle plný a přitom hořce jemný, vařený ze 4 druhů sladu.

1. Bernard speciální černé pivo 13%

2. Herold tmavé speciální pivo 13%

3. Budweiser Budvar Tmavý ležák

 

Svrchně kvašené pivo roku

Kategorie svrchně kvašených piv je v soutěži SPP vůbec nejmladší, neboť po velké diskuzi uvnitř SPP byla poprvé zavedena až v loňském roce. Jedná se o všechna svrchně kvašená piva bez rozdílu. Je to kategorie, ve které mají největší šanci se umístit právě minipivovary, protože celoročně svrchně kvašená piva produkují pouze 4 průmyslové pivovary, minipivovarů pak určitě několik desítek. Stejně jako v loňském roce vyhrálo pivo Matuška Pšeničné pivo, které dokládá zájem spotřebitelů nejen o pšeničná piva, ale stejně tak o neutuchající kvalitu piv z dílny tohoto sládka a jeho syna. ( o čemž svědčí jistě i druhé místo v této kategorii, z produkce stejného minipivovárku ).

1. Matuška Pšeničné pivo

2. Matuška IPA Raptor

3. Sv.Norbert pšeničné pivo 13°

 

Minipivovar roku

Sdružení přátel piva je jediným subjektem, který může vyhlašovat kategorii Minipivovar roku, protože na toto označení má registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví. Neexistuje kategorie, kde by byl rok od roku tak velký nárůst konkurence a SPP věří, že nárůst počtu minipivovarů bude pokračovat i do daleké budoucnosti. Dnes jich u nás působí necelých 120. Letošním vítězem se stala opravdová perla mezi českými minipivovary. Důkazem toho je i fakt, že si pro vítězství jde již potřetí, což se zatím žádnému minipivovaru nepodařilo. Vítězem je pražský Klášterní pivovar Strahov (s novodobou tradicí od roku 2001), známý svými skutečně fortelnými a poctivými pivy, vždy s doslova „božskou“ chutí.

1. Klášterní pivovar Strahov

2. Jihoměstský pivovar

3. Pivovar Kout na Šumavě

 

Pivovar roku

I v kategorii Pivovar roku je SPP u nás jediným subjektem, který oceňuje průmyslový pivovar jako celek. Zde je ale bohužel situace poněkud opačná než v předchozí kategorii, protože průmyslových pivovarů stále ubývá, na sklonku tohoto roku pak byl uzavřen další. Vraťme se však k dnes oceněnému subjektu. Je tomu již dlouhých 20 let, co pánové Bernard, Vávra a Šmejkal vydražili zkrachovalý pivovar s mizernou pověstí. Za dvě dekády byl tento pivovar proměněn ve špičkově fungující podnik se skvělým pivem a učebnicovým marketingem. Pivovar, kterému se stále zlepšovaly ekonomické ukazatele i během krize. Pivovar, který jde vždy svou cestou a piva z jeho produkce nikdy neuhnula z cesty kvality.

 1. Rodinný pivovar Bernard

2. Pivovar Svijany

3. Pivovar Ferdinand

 

Sládek roku

Čtyřicet let být vrchním sládkem a ještě k tomu v jednom pivovaru se patrně ještě nikdy nikomu nepodařilo. To je však historie dnešního oceněného. Letos oceněný sládek roku se narodil těsně po válce do rodiny panského krejčího a tak jako syn živnostníka nemohl jít na vytouženou lesnickou školu, ale naštěstí pro nás všechny se šel učit sladovníkem, což tehdy nebyl zrovna nejprestižnější obor. V oboru našel zalíbení a pro jeho dobré studijní výsledky následovalo studium na Střední průmyslové škole potravinářských technologií. Doba studentských let je pro něj spjata především s pivovary Staropramenem a U Fleků, kde střídavě vykonával praxi a chodil si brigádně přivydělávat. V roce 1971, když mu bylo 25 let, přišla nečekaná nabídka, aby vzal místo vrchního sládka v pivovaru U Fleků. Možná ještě více byl zaskočen jeho předchůdce pan František Skolka, který s jistou nelibostí nesl, že jeho nástupcem má být takový „benjamínek“. Asi by nikoho ani ve snu nenapadlo, že z jeho nástupce se stane opravdová legenda a on sám bude pozapomenut. Našemu oceněnému se skvěle povedla hned první várka, kdy se všichni konzumenti shodovali, že je chutnější než od bývalého sládka. Velkou měrou se rovněž zasloužil o vybudování tamního pivovarského muzea. Léta plynula a ani restituční změna neohrozila jeho postavení vrchního sládka. Za své dlouholeté zásluhy byl v loňském roce uveden do síně slávy Českého svazu pivovarů a sladoven. Letošní oceněný sládek roku pan Ivan Chramostil je vášnivým myslivcem a v posledních letech se rád věnuje golfu. A i SPP vnímá toto ocenění, zejména jako cenu za celoživotní dílo ve prospěch českého piva a pivovarnictví a zachování jeho tradice.

 Ivan Chramosil, Pivovar U Fleků

 

Pivní počin roku

Kategorie Pivní počin roku je vyhlašována nepravidelně a to pouze, když SPP učiní rozhodnutí, že za právě končící rok došlo k něčemu pivně natolik významnému, že si to zaslouží speciální ocenění. Letos se Sdružení přátel piva jednohlasně usneslo, že významných událostí se stalo hned několik a tak problémem spíše bylo, která byla z nich ta nejvýznamnější… Po dlouhá desetiletí bylo na pivo nejen u nás nahlíženo jako na laciný nízkoalkoholický nápoj pro široké vrstvy obyvatelstva a navíc význam slova „pivo“ byl redukován na světlou desítku a dvanáctku. Až více než 20 let po revoluci začíná konečně vycházet kvalitní časopis Pivo, Beer & Ale, který si tento mimořádný nápoj zaslouží. Pravda, měl své předchůdce, ale jejich úroveň či pověst nebývala mnohdy nejlepší, případně jejich vydávání mělo jepičí život. Letošní cenu za pivní počin roku získává časopis Pivo, Beer & Ale a přichází si ho převzít člověk, který tento časopis stvořil a zároveň propagaci piva věnoval nemalé úsilí, čas a peníze – pan Pavel Borowiec.

 Pavel Borowiec – Vydávání časopisu Pivo, Beer & Ale

 

2.11.2011 – Památka „zesnulým“ pivovarům

aneb „dušičky“ po pivovarsku

 

  Každý, kdo někdy byl v nějakém pivovaru, určitě potvrdí, že duše pivovaru  existuje. Někdo tomu třeba může říkat „genius loci“. Pro někoho taková duše může sídlit na varně, pro jiného v ležáckém sklepě, pro někoho pak třeba ve sklenici s pivem. Ale každý pivovar svou duši má a tak nám dovolte, ty ztracené pivovarské duše při příležitosti dnešního svátku připomenout.

  Věnovat letmou vzpomínku všem pivovarům, které jsou v pivovarském nebi, je zhola nemožné, věnujme tedy takovou vzpomínku aspoň těm, které přišly na pravdu Boží až po roce 1990. Zpočátku toto zavírání bylo způsobeno zejména špatným technickým stavem pivovarů, špatným managementem, zrušením rajonizace a tedy vytvářením standardního tržního prostředí. Posledních pět pivovarů na seznamu však bylo zavřeno proto, že měly tu smůlu, že byly koupeny nadnárodními vlastníky, kteří –jak rádi v tiskových zprávách tvrdí- jen prostě „optimalizovali“ výrobu a původní značky piva byly převedeny do ekonomicky efektivnějšího provozu. Průmyslových pivovarů bylo od roku 1990 uzavřeno celkem třicet, nicméně nejen v Bibli se dějí zázraky a zmrtvýchvstání, tři z pivovarů přežily svoji klinickou smrt a vrátily se z říše stínů. Jsou jimi Rakovnický Bakalář, Vratislavický Konrad a pivovar Podkováň. Žel, právě v těchto dnech, ve věku 144 let zmírá další průmyslový pivovar a to Zlatopramen v Ústí nad Labem.

  Nicméně najdeme i optimističtější zprávy a vzpomeňme i pivovary, jež měly štěstí v neštěstí a které byly zachráněny takřka v hodině dvanácté a utekly hrobníkovi z lopaty. I spousta z dnes oceněných přežila smrtelné lože, pivovar Svijany v roce 1998, dnešní Rodinný pivovar Bernard v roce 1991, Pivovar Ježek v roce 1999, Měšťanský pivovar v Poličce před listopadem 1989, pivovar Ferdinand v roce 2007 či pivovar Platan v roce 2000. Ostatně i mocný Budvar díky známkoprávním sporům je setrvale na mušce nejen svého amerického rivala. Naposledy byl u nás zachráněn pivovar ve Vyškově v letošním roce….

Seznam uzavřených průmyslových pivovarů po roce 1990:

1990 Pivovar Jablonecký Jantar (Jablonec nad Nisou)

1994 Pivovar Cheb (Cheb)

1995 Pivovar Horák (Studená)

1995 Pivovar Dobruška – v roce 2005 obnoven jako minipivovar (Dobruška)

1995 Pivovar Uherský Ostroh (Uherský Ostroh)

1996 Pivovar Břeclav (Břeclav)

1996 Pivovar Domažlice (Domažlice)

1996 Pivovar Golčův Jeníkov (Golčův Jeníkov)

1997 Pivovar Děčín (Děčín)

1997 Pivovar Jarošov (Jarošov)

1997 Pivovar Vsetín (Vsetín)

1998 Právovárečný pivovar Hradec Králové (Hradec Králové)

1998 Pivovar Most-Sedlec (Most)

1998 První pražský měšťanský pivovar (Praha)

1999 Pivovar Ječmínek (Prostějov)

1999 Pivovar Valach (Brumov-Bylnice)

1999 Pivovar Lanškroun (Lanškroun)

1999 Pivovar Karlovy Vary (Karlovy Vary)

2000 Hanácký pivovar Olomouc (Olomouc)

2002 Pivovar Litoměřice (Litoměřice)

2002 Pivovar Svitavy (Svitavy)

2004 Pivovar Zlatovar (Opava)

2007 Pivovar Braník (Praha)

2009 Pivovar Hostan (Znojmo)

2009 Pivovar Kutná Hora-Lorec (Kutná Hora)

2010 Pivovar Louny (Louny)

2011 Pivovar Zlatopramen (Ústí nad Labem)

 

Dalčí informace k vyhlášení a několik zajímavých čísel

Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobá soutěž na českém pivním trhu (s tradicí již od roku 1990). Od roku 1998 je to i jediná celorepubliková spotřebitelská soutěž.

Systém, kterým SPP dojde ke svým výsledkům je dvoukolový a zcela originální, neboť spojuje oba prvky většiny soutěží, tedy anketní a degustační část a vítězná piva, se tak vyznačují kombinací oblíbenosti a kvality.

První část hodnocení je anketní: předsednictvo a Pivní sněm SPP v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet a poté následuje hlasování všech členů. Hlasy jsou vedením SPP shromažďovány a po jejich zpracování určí v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti. (Každý člen může udělit až tři hlasy v jednotlivé pivní kategorii)

V druhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu a předsednictva SPP ta piva, která se umístila v hlasování členů SPP na prvním až třetím místě a určí jejich konečné pořadí. Posouzení probíhá formou anonymní degustace a na její průběh dohlíží nezávislí pivovarští odborníci, kteří o průběhu této degustace vystavují veřejný protokol. Degustační část je hodnocení z hlediska kvality piv.

PS: Členové Pivního sněmu a předsednictva SPP (mnozí s odbornými degustačními zkouškami) mají možnost se v průběhu roku objektivněji seznámit se sortimentem piv vařených v pivovarech v České republice, které navštěvují, degustují pivní „vzorky“, pořádají anonymní ochutnávky a moderované degustace a účastní se i ostatních pivních prezentací.

O kategorii Sládek roku a Pivní počin roku rozhoduje pouze porota Pivního sněmu SPP.

ROK 2011 – některá vybraná čísla:

Absolutní vítězové napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:

  1. Svijanský Rytíř ( kategorie dvanáctistupňových piv ) … 256 hlasů                                          
  2. Bernard s čistou hlavou Jantar ( kategorie nealkoholických piv ) … 234 hlasů
  3. Bernard tradiční světlé české pivo ( kategorie desetistupňových piv ) … 231 hlasů

 V anketní části hlasovalo 38% členů SPP z 1178 možných a to pro rekordních 298 různých značek, což jest číslo několik let za sebou nepřetržitě a stále vzrůstající. Svědčí (stejně jako celkové výsledky) o stále větší pivní rozmanitosti na českém pivním trhu a to zejména díky nabídce piv z minipivovarů, jejichž počet se každým rokem stále zvyšuje.

 Skokan roku:  Stejně jako v předchozích dvou letech je opět v kategorii dvanáctistupňových piv, kdy jde o Únětickou dvanáctku, která skončila na skvělém celkovém třetím místě, přestože jde o pivo ze zcela nového minipivovaru.