V březnu na Březňák po deváté

Letos tomu tak bylo již po deváté, kdy se početná skupinka vydala na akci s podmanivým názvem „V březnu na Březňáka“. Kdo už zažil, tak ví, že se jedná o uctění osobnosti, jenž propůjčila pivu svou tvář, Victora Cibicha s následným vřelým posezením v pivovaru Velké Březno.

Sraz všech účastníků se opět konal u hřbitova ve Valtířově, místo posledního odpočinku Victora Cibicha. U hrobu stála čestná stráž členů Klubu vojenské historie Babiny. První nad hrobem promluvil Zdeněk Šťastný, z našeho sdružení, poděkoval Victoru Cibichovi a dále pivovarnickým mistrům za výborné pivo vařené ve Velkém Březně. Svá slova připojil i zástupce pivovaru Velké Březno, člověk na slovo vzatý, sládek Michal Rouč, který zdůraznil, že rok 2013 je pro pivovar velice důležitým rokem, neboť slaví 260 let založení pivovaru.

Po tomto slavnostním ceremoniálu se všichni za svitu jarního slunce přesunuli do pivovaru, kde nás čekalo milé pivní překvapení. Na čepu byly piva 10° a 12° Březňák, 11° Zlatopramen, ale hlavně aktuální novinka, Březňák jantarový 13° výroční speciál, uvařený k příležitosti oslavy výročí 260 let založení pivovaru. Speciál byl opravdu vynikající a sládek si za něj opravdu zaslouží velkou pochvalu.

Po uvítání a předání drobných dárků zástupcům pivovaru Velké Březno, čestnému hostu emeritní sládkové pivovaru Velké Březno paní Janě Rostové, zástupci pivovarnické skupiny Heineken Česká republika panu Daňkovi. Začala volná zábava, kde si účastníci vyměňují dojmy a zkušenosti, ale také se popřípadě mohou zeptat zástupců pivovaru na vše, co je zajímá ohledně novinek z pivovaru apod.

Hlavním hřebem celého dne se stává již tradičně exkurze do útrob pivovaru vedená sládkem Michalem Roučem a z jeho zasvěceného výkladu se dozvídáme o historii pivovaru, nahlédneme na humno, poté jsme se podívali do varny, zde jsme se dozvěděli technologický postup vaření piva.  Závěr celé trasy jsme zakončili ochutnávkou Březňáku 14° světlého speciála v ležáckých sklepích. Pivo je chutí příjemné, řízné a v ústech se jen rozplývá. Degustace v ležáckém sklepě byla sladkou tečkou za krásně a příjemně stráveným dnem a je to znát i na počtu účastníků, kterých každým rokem přibývá. A proto „Dej Bůh štěstí“ a příští rok zas opět naviděnou, tentokráte budeme slavit kulaté výročí, „V březnu na Březňáka“ po desáté.

O úspěchu akce svědčí nejen fotografie, ale tentokrát i Óda na Březňák od jednoho z účastníků pana Holečka, který je také autorem výše uvedeného textu. To vše si můžete prohlédnout zde.

15.