Další informace a čísla k vyhlášení

 

 

Historie a schéma soutěže SPP

 

Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobá soutěž na českém pivním trhu (s tradicí již od roku 1990). Od roku 1998 (po zániku Pivního kurýra) je to i jediná celorepubliková spotřebitelská soutěž.

Systém, kterým SPP dojde ke svým výsledkům je dvoukolový a zcela originální, neboť spojuje oba prvky většiny soutěží, tedy anketní a degustační část a vítězná piva se tak vyznačují kombinací oblíbenosti a kvality.

První část hodnocení je anketní: předsednictvo a Pivní sněm SPP v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet a poté následuje hlasování všech členů. Hlasy jsou vedením SPP shromažďovány a po jejich zpracování určí v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti. (Každý člen může udělit až tři hlasy v jednotlivé pivní kategorii).

V druhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu a předsednictva SPP ta piva, která se umístila v hlasování členů SPP na prvním až třetím místě a určí jejich konečné pořadí. Posouzení probíhá formou anonymní degustace a na její průběh dohlíží nezávislí pivovarští odborníci, kteří o průběhu této degustace vystavují veřejný protokol. Degustační část je hodnocení z hlediska kvality piv.

 

PS: Členové Pivního sněmu a předsednictva SPP (mnozí s odbornými degustačními zkouškami) mají možnost se v průběhu roku objektivněji seznámit se sortimentem piv vařených v pivovarech v České republice, které navštěvují, degustují pivní „vzorky“, pořádají anonymní ochutnávky a moderované degustace a účastní se i ostatních pivních prezentací.

O kategorii Sládek roku a Pivní počin roku rozhoduje pouze porota Pivního sněmu SPP.

 

Ke dni 3.11.2014 má Sdružení přátel piva 1.362 registrovaných právoplatných členů.

Nejvíce jsou zastoupeni v Praze (38%), nejméně v Karlovarském kraji (cca 1,5%).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROK 2014 – některá vybraná čísla:

 

Absolutní vítězové napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:

  1. Únětické pivo 10° ( kategorie desetistupňových piv ) … 117 hlasů                                          
  2. Bernard, černý ležák s jemnými kvasnicemi ( kategorie tmavých piv ) … 102 hlasů
  3. Budweiser Budvar tmavý ležák ( kategorie tmavých piv ) … 101 hlasů

 

V anketní části hlasovalo 35% členů SPP z 1.362 možných a to pro 298 různých značek, což je vyrovnání rekordu počtu značek z roku 2012 a stejně jako v minulém roce vyhrála únětická desítka.

 

Skokan roku: Jedenáctistupňové pivo Svijany „450“ ( uvařené poprvé teprve v minulém roce a to ke 450. výročí založení pivovaru ), kdy skončilo v letošním roce druhé ve své kategorii.

 

 

 

 

Komentář předsedy SPP k letošním výsledkům SPP

 

Letošní ceny udílíme už po čtyřiadvacáté a po dvanácté ( poté co jsme opustili tradiční Baráčnickou Rychtu v Praze ) je udílíme na půdě pokaždé jiného pivovaru, jiného kraje.

 

O to zajímavější bude osud našeho putovního pivního festivalu – Festivalu vítězů, který jsme k našemu vyhlášení letos premiérově přidružili, a kdy „nultý“ ročník nebude jen letošní, ale i každý další, protože pokaždé bude tento netradiční festival, kde se představí nejlepší piva dle výroku SPP, jinde (v jiném městě, v jiném kraji), jindy (v jiný termín, v jiný den) a s jinými pivovary a pivy (dle aktuálních výsledků). Bude zajímavé, pro nás i pivovary – sledovat reakce lidí s naší volbou, kdy je každý může na místě porovnat.

 

Naše ceny jako každý rok, jistě vzbudí ( zejména v pivní komunitě ) vášnivé rozepře. Možná větší, než rozepře ohledně cen v jiných soutěžích, snad i proto, že naše ceny jsou ceny „zdola“ a tudíž se cítí vyjádřit k nim fundovaně každý. Nicméně hlasy byly sečteny ( celkem dostalo hlas téměř tři stovky různých značek ) a transparentní anonymní degustace nejlepších vzorků uskutečněna.

 

A co letošní výsledky říkají?

 

Jedná se především o ročník plný párů a párování.

Nikdy se nám nestalo, aby tolik pivovarů v rámci našich kategorií mělo hned dvě první místa (letos Rodinný pivovar Bernard, Klášterní pivovar Strahov, Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha a pivovar Ferdinand). Svědčí to o to více o jejich všeobecné kvalitě.

 

Dva z oceněných pivovarů (Rodinný pivovar Bernard a pivovar Primátor) jsou pravidelnými sběrateli různých ocenění a cen (nejen v naší soutěží a nejen v ČR) a potvrzují tím svoji stálou vysokou prestiž. Oblíbenost, dostupnost a kvalita jejich piv je nesporná. Proto jistě také nepřekvapí cena „Sládek roku“, kterou letos získal pan Ing. Josef Vávra právě z pivovaru v Humpolci, zejména jako ocenění za jeho dlouholetou činnost a přínos českému pivu všeobecně.

 

Nejdůležitějším faktem našeho vyhlášení je potvrzení stále se zvětšujícího trendu minipivovarů a pronikání jejich piv do kategorií (a to i v rámci celorepublikového měřítka), které byly dříve doménou spíše průmyslových pivovarů. Boom minipivovarů a jejich většinou výborných piv se projevuje nejen na pivní mapě, ale i na výsledcích našeho sdružení. Nejvíc je to vidět v „královské“ kategorii světlých dvanáctistupňových piv, kde zvítězil nad renomovanými značkami světlý ležák z Břevnovského klášterního pivovaru Sv.Vojtěcha, přičemž jen těsně pod stupněmi vítězů v obdobných kategoriích skončila piva z minipivovarů z Hostivaru, Hendrycha či zámeckého pivovaru Pikard.

 

Zajímavým aspektem našeho vyhlášení je cena v rámci Pivního počinu roku. Cenu za svou činnost získal od nás pan Ing. Alois Srb za jeho dlouholetou propagaci českého piva, mimo jiné i za pořádání degustační soutěže Pivní pečeť. Vznikl tak netradiční paradox, neboť jedna pivní soutěž (pořádaná SPP) ocenila soutěž jinou, konkurenční.

 

Ceny za rok 2014 rozdány – ať žijí ceny v roce 2015! :)