Exkurze v pivovaru Tambor

Ani sychravé počasí v pátek 7. února nám nezabránilo v cestě za další exkurzí do pivovaru. Do pivovaru, kam jsme byli oficiálně pozváni panem majitelem Nasikem Kiriakovským a kde jsme ( což je samozřejmě velká škoda ), ještě nebyli.

 Cesta ubíhala mnohem lépe od Hradce, kdy k nám přistoupil náš člen Richard Rychtář, s novou várkou svého domácího piva a hrncem plným čerstvých skutečně úžasných řízečků. Lepší start jsme si tak nemohli přát a ani poměrně dlouhá cesta z nádraží do pivovaru nás nemohla rozhodit.

V pivovaru jsme usedli ke stolům v malé, ale útulné pivovarské hospůdce, kde už bylo připraveno rezervé pro naši skupinu a než jsme dopili první pivo, přijel pan majitel i s panem Janem Pavlíkem ( technologem výroby ), který se nás vzápětí ujal a prošel s námi celou výrobu.

Pivovar, ač se to možná z vnějšku nezdá, je vevnitř skutečně nádherný a udělaný velmi pečlivě a moderně. Co nás však překvapilo nejvíc, byla neuvěřitelná čistota, která zde vládla a kde by záviděly i velké pivovary se všemi svými směrnicemi, nařízeními a normami. Pivovar jsme prošli od „sklepa“ na „půdu“, byť je téměř v jedné rovině. 32hl varna vévodila začátku naší cesty, následovala uzavřená spilka, stáčírna sudů ( chystá se nová stáčírna lahví ) a poté sklep. Zde jsme ochutnali pivo přímo z ležáckých tanků, což byla samozřejmě příjemná tečka prohlídka. Vedle čistoty mne překvapil i poměr lahvového a sudového piva, kdy se pivovar Tambor jako jeden z mála u nás specializuje svojí politikou zejména na lahve.

Po prohlídce následovalo pozvání na pivo od pana majitele a možnost říct si o veškerých novinkách a plánech v pivovaru a také si popovídat o pivu. A jaké bylo? Většina piv se zde vaří na jeden rmut, infuzn pak paradoxně místní příležitostný polotmavý speciál. Za naší exkurze byla na čepu desítka, dvanáctka a nefiltrovaná jedenáctka. Oboje výborné, jen u desítky mne trochu chyběla plnost a chmelovost, kterou bych čekal i u výčepního piva z malé provenience.

Příjemné setkání rychle uteklo a vedle pozvání na pivo, umožnění prohlídky, děkujeme panu Kiriakovskému i za odvoz na vlak svým osobním autem a to hned na několikrát…

Děkujeme moc.

Tomáš E.

CAM00136

Fotogalerie k vidění zde: