Vyhlášení, jednotlivé kategorie

Vyhlášení cen Sdružení přátel piva 2014

 

Desítka roku

Podíl desítek na výstavu sice setrvale klesá, dnes tvoří zhruba polovinu trhu, ale konkurence v této oblasti je zdaleka nejostřejší, neboť dobrá desítka je základem každého průmyslového pivovaru. (minipivovary tato piva produkují spíše v menším měřítku)

Rozhodně není veřejným tajemstvím, že SPP jako celek není příznivcem piv od nadnárodních pivovarnických skupin, nicméně v tomto případě členové dali přednost kvalitě bez ohledu na vlastnictví značky, byť vítězství v konečné anonymní degustaci bylo nejtěsnější ze všech kategorií. Vítězem se stává Krušovická desítka s poctivou stupňovitostí 10,2 a po třech letech se tak vrací na stupeň nejvyšší.

 

  1. Krušovická 10°                                                                  Královský pivovar Krušovice
  2. Únětické pivo 10°                                                               Únětický pivovar
  3. Hubertus, světlé výčepní pivo 10°                                     Pivovar Hubertus Kácov

 

Jedenáctka roku

Kategorie jedenáctek zažívá obrovský rozmach teprve v posledních zhruba deseti letech. Někdo tuto kategorii vnímá jako dvanáctku chudých, ale nepochybně trefnější je charakteristika, že se jedná o jakousi zlatou střední cestu přijatelnou pro bezmála každého.

Letošní vítěz, stále ještě pivní benjamínek, protože je na trhu teprve druhým rokem, není ale zas až takovým překvapením. Již v loňském roce se stačil umístit na druhém místě, coby skokan roku 2013. K letošnímu vítězství mu patrně pomohlo vyšší chmelení odrůdou Vital, která byla u nás povolena teprve v roce 2008. Vítězem se stává pivo Ferdinand Max.

 

  1. Max – speciální světlý ležák                                               Pivovar Ferdinand
  2. Svijany 450                                                                          Pivovar Svijany
  3. Bernard, tradiční český světlý ležák                                     Rodinný pivovar Bernard

 

Dvanáctka roku

Kategorii dvanáctek je nepochybně nutné v českém prostředí vnímat jako kategorii královskou. Doposud na tomto kolbišti vyhrávaly vždy průmyslové pivovary, letos poprvé vyhrává typický zástupce z minipivovaru (a to poměrně nového, byť s tradicí, která sahá až do roku 993). To svědčí nejen o kvalitě jeho piva, ale i o celkové popularitě mezi konzumenty. Stupňovitost vítězného piva je poctivých 12,5 % a jde opravdu o velmi mimořádné pivo, které v závěrečné anonymní degustaci mezi odborníky své soupeře porazilo naprosto přesvědčivě.

Vítězem se stává dvanáctka Benedikt z Břevnovského klášterního pivovaru Sv.Vojtěcha.

 

  1. Benedikt, světlý Ležák 12%                                                 Břevnovský klášterní pivovar sv.Vojtěcha
  2. Koutská dvanáctka,světlý ležák 12%                                   Pivovar Kout na Šumavě
  3. Hubertus, světlý ležák Premium 12°                                   Pivovar Hubertus Kácov

 

 

Speciál roku

Kategorie speciálů je v naší soutěži nepochybně nejrůznorodější, podstatná je pouze jedna charakteristika a tou je stupňovitost nad 13 EPM (a také spodní kvašení, neboť pro svrchně kvašená piva máme od roku 2011 samostatnou kategorii).

Letošní vítěz se po roční odmlce vrací na místo nejvyšší – byť s trochu jiným názvem (díky absurditě označování piv typu „pilsner“ u nás). Jedná se o opravdového sladového siláka se stupňovitostí 20,2 EPM a obsahem alkoholu 8,5 %, přesto stále výborně pitelného. Pivo je vhodné pro vychutnávání během dlouhých zimních večerů, které nám právě nastávají. Vítězem je Imperial Lager z Břevnovského klášterního pivovaru Sv.Vojtěcha.

 

  1. Imperial Lager 20 %                                                             Břevnovský klášterní pivovar sv.Vojtěcha                                        
  2. Primátor Exkluziv 16% Pivovar Náchod
  3. Rychtář 15°                                                                        Speciál Pivovar Rychtář

 

 

Tmavé pivo roku

Ohledně této kategorie panuje řada zažitých nepravdivých představ. Tmavé pivo je často zaměňováno s pivem černým, nebo že by takové pivo mělo být sladké, přičemž chuť by měla být ve skutečnosti spíše pražená apod.

Letošní vítězné pivo je velmi často oceňované, neskutečně výborně pitelné (ač jde již o tmavý speciál), s velmi dlouhým ležením ve sklepě a pivo, na které nebezpečně rychle vzniká závislost. ;) V minulém roce skončil tento mok bronzový, předloni stříbrný a letos svoji sbírku uzavřel prvním místem. Letošním vítězem se tak stává pivo Eliška, z Měšťanského pivovaru v Poličce.

 

  1. Eliška, tmavé speciální pivo                Měšťanský pivovar v Poličce
  2. Bernard, černý ležák s jemnými kvasnicemi Rodinný pivovar Bernard
  3. Budweiser Budvar tmavý ležák Pivovar Budějovický Budvar

 

Polotmavé pivo roku

Stejně jako předchozí kategorie tmavých piv, tak i kategorie polotmavých, je vyhlašována bez rozdílu stupňovitosti. Zahrnujeme sem dokonce i piva řezaná.

V letošním roce zvítězilo krásně skloubené ochucené pivo, plné sladové chuti, přesto s hořkým a suchým dozníváním. Pivo, které se poměrně pravidelně objevuje na našich stupních vítězů, ale premiantem této kategorie se stává poprvé. Vítězem je speciální třináctka Sedm kulí z pivovaru Ferdinand, která ve sklepě leží plných 90 dní.

 

  1. Sedm kulí                                                                            Pivovar Ferdinand
  2. Bernard, jantarový ležák s jemnými kvasnicemi                 Rodinný pivovar Bernard
  3. Primátor Polotmavý 13% Pivovar Náchod
  4. Antoš, polotmavá 13°                                                           Pivovar Antoš, Slaný

 

Pšeničné pivo roku

Kategorie tzv.“bílých“ piv vznikla teprve vyčleněním z kategorie svrchně kvašených piv jako samostatná kategorie až v loňském roce. A to na základě masivního nárůstu pivovarů, které tento pivní styl vaří. Jsme rádi, že se vracíme do dob před 150 lety, kdy bylo pšeničné pivo v českých zemích tradiční a hojně rozšířené, než ho zcela vytlačil český ležák. Jeho specifická chuť je nezastupitelná, zvláště pak v letních měsících.

Letošním vítězem se stává vynikající pšeničné pivo bavorského stylu, se 13% EPM a 5,3% alkoholu, pivo z mnohokrát oceněného a renomovaného minipivovaru – pivo Norbert pšeničné světlé, z Klášterního pivovaru Strahov.

 

  1. Sv. Norbert pšeničné světlé Klášterní pivovar Strahov
  2. Primátor Weizenbier Pivovar Náchod
  3. Světlý kvasnicový pšeničný ležák Herold                            Pivovar Herold Březnice

 

Svrchně kvašené pivo roku

Kategorie svrchně kvašených piv je poměrně mladá (od roku 2010) a různorodá, kam spadají pivní styly jako Ale, IPA, stouty, Alty. některé portery a řada dalších. Vyčleněna je pouze kategorie pšeničných piv, jak již bylo řečeno.

Nicméně vítězné pivo je opět ze stejného pivovaru, jako v kategorii pšeničných piv. V letošním roce vyhrává extra hořký (se 60 jednotkami EBU) Indian Pale Ale, plný výrazné vůně českých a zejména amerických chmelů, Norbert IPA s 6% alkoholu – opět z Klášterního pivovaru Strahov,

 

  1. Sv. Norbert IPA Klášterní pivovar Strahov
  2. Matuška Raptor Pivovar Matuška Broumy
  3. Tlustý Netopýr                                                                     Pivovar Antoš, Slaný
  4. Hostivar H-Ale Pivovar Hostivar 

 

 

 

 

 

 

Minipivovar roku

Sdružení přátel piva má soutěž, resp. titul Minipivovar roku, již mnoho let chráněnou díky registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví.

Konkurence v této kategorii roste nejrychleji ze všech a lze očekávat, že se ještě minimálně několik dalších let bude zvětšovat, jak každý rok raketovým tempem roste počet minipivovarů.

Jen za letošní rok jich má být otevřeno asi padesát, obdobná situace byla v loňském roce. Kde jsou ty smutné časy, kdy na počátku 90. let tu byl pouze minipivovar U Fleků, aby se k němu v roce 1991 přidal první průkopník v podobě minipivovaru Meloun ve Svinišťanech, který ale je už bohužel v pivovarském nebi.

Letošní vítěz je mezi konzumenty velmi dobře známý a i v rámci naší soutěže není nováčkem. Byl založen v roce 2011 a snoubí se zde široké portfolio skutečně vynikajících piv se skvělou kuchyní. Zcela unikátní je pak jejich řada piv Single Hop Ale, každý měsíc jiné pivo (Ale) s jiným specifickým chmelem. Minipivovarem roku 2014 se stává Radniční minipivovar z Jihlavy.

 

  1. Jihlavský radniční pivovar
  2. Klášterní pivovar Strahov
  3. Břevnovský klášterní pivovar sv.Vojtěcha

 

 

Pivovar roku

Trend této kategorie je oproti předchozí spíše opačný (až na výjimky pivovarů typu Chotěboř, Kácov, nebo nově obnovených provozů v Rakovníku, či Liberci) neboť v této kategorii konkurence ubývá přímo úměrně s tím, jak roste koncentrace trhu a jak zejména nadnárodní pivovarské giganty u nás zavírají průmyslové pivovary. Naštěstí spíše zavíraly – v letošním roce se naštěstí nic takového nestalo a věříme, že se již ani nestane.

Ohledně výběru letošního vítěze panovala vzácná shoda. Jak kvůli stálé kvalitě jeho piv a investicím a změnám, které se v pivovaru nyní dějí, ale také díky uvedení na trh nového svrchně kvašeného piva, Bohemian Ale a pak také proto, že jeden ze spolumajitelů pivovaru je „magor“ (pozn.jde o vtip na základě názvu knihyo St.Bernardovi – Pivo dobré,majitel magor). Letošním pivovarem roku se stává Rodinný pivovar Bernard z Humpolce.

 

  1. Rodinný pivovar Bernard
  2. Pivovar Hubertus Kácov
  3. Pivovar Budějovický Budvar

 

Pivní počin roku

Jde o ocenění, které nemusí SPP vyhlásit každý rok, přesto se v letošním roce vedení SPP rozhodlo, že tato cena bude udělena, byť půjde spíše o čin, za dlouhodobé působení na poli pivní osvěty a propagace pivní kultury.

Slavnosti piva Tábor jsou v pivovarských kruzích velmi známým pojmem, vždyť první ročník s laickou degustací se uskutečnil už v roce 1991 a rok poté se uskutečnila první profesionální soutěž, Česká pivní pečeť – v rámci tohoto největšího zimního svátku piva u nás. S přibývajícím časem a renomé přibývalo přihlášek stále více pivovarů (a to nejen z ČR) a rozšiřovaly se degustované kategorie. Za tři měsíce už Slavnosti piva Tábor oslaví čtvrt století své existence.

Za celým projektem od samého začátku stojí jediný muž, který si jde právem převzít cenu za pivní počin roku 2014. Není jím nikdo jiný než pan Ing. Alois Srb.

 

Pivní počin roku

Ing. Alois Srb – za dlouhodobou činnost podpory českého piva a rozmanitosti na trhu s pivem (prostřednictvím pořádaní Slavností piva v Táboře a degustační soutěže Pivní pečeť)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sládek roku

Velebme soudruhy, že letošní laureát se nestal námořníkem, jak sám moc chtěl, ale že ho vítr zavál do pivovarství. Po základní škole měl totiž díky svému původu, povoleno pouze se vyučit. Stalo se tak v Plzni, posléze začal pracovat v Humpoleckém pivovaru. Při zaměstnání si dálkově dodělal průmyslovou školu pro pracující, čímž si odčinil svůj nedělnický původ a poté nastoupil na VŠ chemicko-technologickou.

Na sklonku studií se rovněž oženil. Manželka pocházela od Opavy, takže nepřekvapí práce v pivovaru Ostravar.

Zásadní zlom přichází v roce 1991, kdy společně se svým švagrem Rudolfem Šmejkalem a Stanislavem Bernardem kupují v rámci privatizace, v naprosto zuboženém stavu humpolecký pivovar, aby ho během dalších 23 let neskutečným způsobem pozvedli a značka Bernard se tak stala vysoce ceněnou.

Bavme se ale spíše o produktech této značky, za nímž stojí letošní laureát a díky kterým, patří pivovar Bernard dlouhodobě mezi nejlepší. I proto lze vnímat letošní ocenění zejména jako ocenění za jeho dlouholetý přínos nejen pivovaru, ale i českému pivu všeobecně.

Pod jeho taktovkou vznikly všechna mnohokrát oceněná piva značky Bernard, ale i třeba speciální „dvacítka“ k 20ti letům vlastnictví pivovaru BERNARD, či nově Bohemian Ale, který vychází z kategorie belgických piv.

Ještě snad perličky ze soukromí: Je otcem dvou dcer a jednoho syna a jeho velkou láskou jsou zbraně a střelba na asfaltové holuby. Rád sportuje, v minulosti dokázal zaběhnout maratón pod 2,5 hodiny a ještě v roce 2012 dokázal zvládnout 10 km za jednu hodinu a jak sám poznamenal, bylo to vítězství vůle nad hmotou.

Z předchozího textu je více než zřejmé – že sládkem roku 2014 se stává pan Ing. Josef Vávra z Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci.

 

Sládek roku

Ing. Josef Vávra – Rodinný pivovar Bernard