Reportáž z Annafestu 2015

Ve dnech 31.7.-2.8.2015 jsem se zúčastnil zájezdu na festival „ANNAFEST“ pořádající SPP. Jakožto člen tohoto sdružení jsem jel na takový to zájezd poprvé. Vzal jsem s sebou svého velmi dobrého kamaráda Jirku a oba jsme byli ze zájezdu nadšeni. Bylo to velmi dobrou organizací a hlavně velmi příjemnými lidmi, kteří se s námi tohoto výletu zúčastnili. Za všechny bych jmenoval Tomáše Erlicha, Ivana Chramosila a Vláďu Černohorského.
Náš výlet započal příjezdem a ubytováním v krásném starobylém městě Bamberg v Horních Francích. Toto město je snem všech pivařů a je považováno za pivní meku Německa. V samostatném městě funguje 9 tradičních pivovarů. Pod taktovkou Tomáše vedou naše první kroky do pivovaru Fäsla. Zde si objednáváme velmi dobrý Lagerbier a chuťově nic moc Gold-Pils. Naše další kroky vedou jen přes ulici do pivovaru Spezial. Největším lákadlem je tu právě Rauchbier, pivo z nakuřovaných sladů. Toto pivo není na nějaké celovečerní posezení, ale svou pitelnost toto pivo určitě má.
Dalším navštíveným pivovarem je proslulý pivovar Schlenkerla se svým legendárním Rauchbierem. Toto pivo je více kouřové a je z něj více cítit klobásková chuť než ze Speziálu a opravdu „píše“. Hned v sousedním domě se nachází další pivovar s názvem Ambräusianum. Objednáváme průměrný Hell, velice dobrý Dunkel a pšeničák Bernstein-Weizen vyznačující se velice intenzivní klasickou vůní pšenice a hodně převládající sladkou chutí.
Další naší návštěvou je pivovar Klosterbräu, kde jsme potkali sympatickou českou číšnici. Bohužel jsme zde ochutnali asi nejhorší pivo našeho výletu a to světlý ležák. Lepší už byly polotmavý a tmavý ležák, vyznačující se hodně aromatickou vůní a nižší chmelovou hořkostí.
Naši poslední zastávkou tohoto dne byl pivovar Mahr´s. Pivovar se sympaticky širokým sortimentem, z něhož vyčnívá dokonalý Kellerbier, jedná se o typ hutného starobavorského sklepního nefiltrovaného piva. Dalším lehce pitelným pivem je pšeničák, plné sladké chuti a lehce hřebíčkové vůně. Příjemné zakončení prvního dne. Jen musím dodat, že všechna piva se čepovala spodním kohoutem přímo z dubových soudků samospádem, bez použití plynů.
Sobotní dopoledne jsme zahájili návštěvou pivotéky. Nachází se zde velký výběr piv z různých pivovarů a rozlišných pivních stylů. Nechybí pivní speciality a samozřejmě literatura s pivní tématikou. Zbylý dopolední čas jsme strávili prohlídkou Bambergu a malou ochutnávkou piv v místních hospůdkách.
Poté jsme všichni vyrazili autobusem směr Forchheim na festival „ANNAFEST“. Cestou jsme zastavili asi v 10.000 městečku Hirschaid v pivovaru Kraus. Z celého výletu to byla pro mne nejlepší zastávka. Přímo skvělý Pils a výborný Lagerbier s Weizenem. Po této zastávce již samotný Annafest.

Festival se koná na unikátním místě na mírném kopci uprostřed lesů, kde je vedle sebe asi 20 lesních letních restaurací, výčepů a sklepů. Čepuje se standardně do litrových kameninových mázů. Annafest je pivní slavnost a zároveň pouť. Klasické pouťové atrakce jsou soustředěné na parkovišti před lesem a do samotného areálu lesa pouťový hluk nedoléhá. Na čepu jsou pšeničná piva, světlé piva, ale hlavně speciálně pro tuto slavnost vařená festivalová piva odpovídající naší třináctce a čtrnáctce. Restaurace čepují piva ze čtyř místních pivovarů, ale také okolní venkovské a velkopivovar „Tucher“ z Norinberku. Festbiery místích pivovarů Eichhorn, Neder, Wolfshöher a Hebendanz jsou na velice vysoké úrovni pitelnosti, které vévodí pivovar Neder. Na zpáteční cestě do Bambergu jsme se ještě s Jirkou zastavili v Mahr´su, kde jsme se seznámili s velice příjemnými lidmi z pivovaru Kostelec nad Černými Lesy, které jsme autobusem dovezli z Annafestu do Bambergu. Zase velice krásné zakončení dne.
Nedělní den odstartoval výletem do asi 2.500 městečka Merkendorf ve středních Francích do pivovaru Hummel. Vyzkoušeli jsme velice slušný Kellerbier a chuťově průměrný Pils. Poté jsme odjeli do vesničky Schammelsdorf, kde jsme navštívili pivovar Knoblach. Jejich Kellerbier, Märzen i Weizen jsou na velice dobré chuťové úrovni. Po degustaci těchto vzorků jsme zavítali opět do Forchheimu na festival, kde jsme ukončili náš výlet a vrátili jsme se zpět domů do Čech, až na nás dva moraváky, po celý čas pojmenováni osádkou zájezdu „Ostravaci“ , kteří jsme museli dojet vlakem až na Moravu.

ZDENĚK „OGAR VOD OSTRAVY“ 

Fotoreportáž z akce najdete zde:

36_Neder