Třídenní výlet po minipivovarech Maďarska

V pátek v časných ranních hodinách překročil náš spolek SPP, poprvé za existence našeho sdružení, hranice do Maďarska, abychom zahájili naše putování po minipivovarech nejen v okolí Budapešti. Celé naše putování, ale nezačalo v minipivovaru, nýbrž na festivalu klobás ve městě Békécsábě, nedaleko hranic s Rumunskem. Ač jsme navštívili festival klobás, většina z nás degustovala piva, která se zde točila. Po té jsem se již přesunuli blíže k Budapešti a navštívili první naplánovaný minipivovar KECSKEMETY SORMANUFAKTURA ve stejnojmenném městě. Zde jsme kromě svrchně kvašených piv a weizenu ochutnali i opravdu vynikající lager. Pivovar si na koleně zde postavilo šest kamarádů. Ač se nám odtud vůbec nechtělo, nejen z důvodů výborných piv, ale i skvělého prostředí a pohostinnosti, se kterou jsme se setkali při všech našich návštěvách, vyrazili jsme do hotelu v Budapešti a pak na večerní návštěvu pivních barů.

V sobotu nás čekaly tři minipivovary a hned ten první BIGFOOT v městečku Domony. Malý rodinný pivovárek otevřený v roce 2013, jako jeden z prvních minipivovarů v novodobé pivní historii Maďarska nás opět překvapil, nejen přívětivostí a velmi dobrými svrchně kvašenými pivy, ale též jejich originálními názvy inspirovanými historií americké mafie. Další minipivovar, který jsme navštívili byl už na předměstí Budapešti v oblasti Nagytarcsa. Jmenoval se REKETYE, byl zajímavý nejen pivem, nýbrž hlavně tím, že piva prodává pouze v plechovkách. Poslední sobotní pivovar se nacházel v Budapešti v areálu bývalého velkého pivovaru a konzervárny, kde dnes sídlí čtyři minipivovary, které jak jsme se dozvěděli, spolu navzájem spolupracují a pomáhají si. První, který jsme navštívili, se jmenoval MONYO a zajímavý byl, nejen poměrně velkou rozmanitostí vyráběného piva, ale i experimenty s dozráváním piv v dřevěných sudech třeba po koňaku. I zde jsme ochutnali velmi dobrá piva, která nás ještě více navnadila na večerní procházku po Budapešti s opětovnou návštěvou pivních barů.

Poslední den našeho putování po maďarských minipivovarech začalo jen asi o 100 m vedle minipivovaru Monyo a to v minipivovaru HOPTOP, druhým ze čtyř zdejších minipivovarů. Po prohlídce pivovaru nás zde čekala degustace, ba i velmi chutné občerstvení hodné k degustaci piv. Zajímavostí bylo, že jsme zde kromě piva nakoupili i velmi pěkná pivovarská trička. A to už nás čekal poslední minipivovar našeho třídenního putování Maďarskem, jmenoval se VASKAKAS a je na předměstí Györu v Győrújbarátu. Minipivovarem, jež má ve znaku kohouta nás provedl pan majitel, který nám jako poctu dal kromě u něj běžně vyráběných a lahvovaných piv ochutnat i speciál, který nalahvoval pouze pro nás.

Odtud nás čekala cesta domů s občerstvovací zastávkou v Hradebním pivovaru v Hustopečích. I zde jsme ochutnali pivo zdejšího pivovaru a hlavně po delší době spodně kvašené.

Maďarsko nás velmi překvapilo nejen přívětivostí zdejších lidí, dokonce i krásou Budapešti. Všechny návštěvy minipivovarů se nesly ve více než přátelském duchu. Dnes již víme, že minipivovary vaří hlavně svrchně kvašená piva a hodně exportují, což je rozdíl oproti našim minipivovarům. Maďarsko má v současné době asi 80 minipivovarů, ale do budoucna jejich počet určitě poroste a my je pojedeme zase rádi navštívit.

Fotografie z velmi úspěšného výletu si můžete prohlédnout zde

                                                          144                                               Michal Vindeman SPP