Sdružení přátel piva – ceny za rok 2023

Sdružení přátel piva zveřejňuje výsledky ankety o nejlepší piva a pivovary roku 2023

Humpolec – Sdružení přátel piva jako již tradičně, vyhlašuje i v tomto roce výsledky své soutěže o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku 2023 (a to nepřetržitě již od roku 1990).

Zároveň jde o jedinou a nejstarší celorepublikovou pivní soutěž samotných spotřebitelů. Výjimečný je i systém hodnocení, který kombinuje anketní a degustační část, kdy piva s nejvyšším počtem získaných hlasů v rámci ankety postupují do anonymní odborné degustace, ze které vyjde konečné pořadí na prvních místech.

Sdružení přátel piva (SPP) své ceny od roku 2002 vyhlašuje tradičně pokaždé v jiném kraji, v jiném pivovaru. Letos bylo zvoleno jako místo konání – prestižní nové Návštěvnické centrum, v rodinném pivovaru Bernard. (Příští rok se vyhlášení přesune do Plzeňského kraje).

Soutěž SPP prošla za celou dobu řadou různých drobných změn, které reflektovaly především aktuální trendy v pivovarském světě a dle toho se měnily vyhlašované pivní kategorie (bez rozšiřovaní soutěže). S výjimkou – v loňském roce zavedené ceny – Létající pivovar roku, kterou má SPP chráněnou, stejně jako ceny Pivovar roku a Minipivovar roku. Došlo tak k logickému uzavření celé řady těchto ocenění.

Pozn.: Od roku 2005 SPP vyhlašuje první tři subjekty, do této doby byly vyhlašováni pouze samotní vítězové jednotlivých kategorií.

Finální anonymní degustace anketně nejúspěšnějších piv proběhla pod vedením lektora ČZU a odborného degustátora SPP – Ing. Tomáše Maiera, Ph.D., v neveřejných prostorách Strahovského pivovaru dne 21. září 2023.

V anketní části hlasovalo cca 45% členů SPP pro různých 309 značek piva.

Pozn.: Aktuální počet členů SPP je 1558. Nejvíce jich má sdružení v Praze (téměř 40%), nejméně v Karlovarském kraji (necelé 1%).

Klasický pivní počin roku SPP v letošním roce dle verdiktu sice neudílí, ale vyhlašuje zcela speciální cenu v této kategorii, aby podpořilo jedinečný pivní dobročinný projekt „Jiříkova vidění“ – viz text v popisu jednotlivých cen níže.

———————————————————————————————————————-

„Ceny SPP, největšího konzumentského sdružení v Česku, odrážejí velmi názorným způsobem celý vývoj české pivní kultury. Do kategorie domácích stylů, jako je ležák nebo výčepní pivo, kde bychom mohli očekávat vítězství velkých tradičních značek, úspěšně pronikají malé, ale již dobře etablované pivovary a své medaile obhájily i opakovaně. Sílu celospolečensky aktuálního trendu sdílení potom výrazně potvrzuje narůstající počet létajících sládků, kteří se dokážou prosadit i na stupních vítězů,“ doplňuje Marcela Titzlová, diplomovaná pivní someliérka a mezinárodní pivní soudkyně, členka Pivního sněmu SPP,

„Pivní trendy a pivní svět okolo nás se neustále mění, jde o živelný proces a je krásné být při tom. Co bylo „cool“ před pár lety je dnes skoro zapomenuto, a naopak. Vznikají nové zajímavé pivní styly (nebo spíše „podstyly“), nové neotřelé pivovarské postupy a také nové výjimečné pivovary. Skokový zájem v českých zemích např. o piva nealkoholická, pivní mixy, či piva pšeničná je již dávno za námi, mizí lehce zájem i o piva typu NEIPA. Na druhou stranu módní vlna kyselých piv stále pokračuje a stálicí vedle českého ležáku je samozřejmě i klasická IPA. V poslední době navíc nerozhoduje u pivních konzumentů při výběru restaurace již množství jejich kohoutů a možnost nepřeberně během večera střídat pivní styly. Ukazuje se, že zcela postačí třeba jen pětice píp, když na nich konzumenti najdou skutečně zajímavá, kvalitní piva,“ říká předseda SPP, Tomáš Erlich.

———————————————————————————————————————-

Další faktické zajímavosti z celkových i dílčích výsledků:

Letošní výsledky naší soutěže jsou výjimečné, neboť hned 4 piva dokázala obhájit svá vítězství z minulého roku ve svých kategoriích. Taková situace nastala poprvé v historii našich cen. Navíc v kategorii ležáků zůstala neměnná hned celá první trojice piv.

Celkově nejúspěšnější v letošním ročníku soutěže byly pivovary BadFlash (se 2 zlatými medailemi)

a Rodinný pivovar Bernard (s největším počtem medailí).

Vítězné pivo v anketní části – napříč kategoriemi – se stala Únětická desítka, která získala 332 anketních hlasů. Anonymní odborná degustace však toto pivo odsunula až za stupně vítězů.

Nejúspěšnější pivo v degustační části dle protokolu: Torpid Mind, Russian Imperial Stout z pivovaru BadFlash.

———————————————————————————————————————-

Výsledky cen Sdružení přátel piva 2023

Světlé výčepní pivo

Výčepní piva jsou dle naší legislativy již piva od 7 % EPM. Běžný spotřebitel je vnímá zejména jako desítku. Nutno dodat, že z hlediska produkce a hygieny, je toto pivo vůbec nejtěžší vyrobit. Sládkovi toto pivo neodpustí vůbec nic, každá cizí chuť je hned cítit. To ovšem není případ našeho letošního vítěze, který obhájil loňské prvenství. Je jím pivo Hektor, z řemeslného pivovaru Clock.

 1. Hektor, světlé výčepní Řemeslný pivovar CLOCK
 2. Fabián desítka Pivovar Hostomice
 3. Bernard desítka Rodinný pivovar Bernard

———————————————————————————————————————-

Světlý ležák

Světlé ležáky bere běžný spotřebitel zase automaticky jako „dvanáctku“ a nepochybně se v českých podmínkách jedná o královskou kategorii. V této kategorii letos nastává naprosto bezprecedentní situace, neboť výsledky na prvních třech místech jsou zcela identické jako v loňském roce, navíc všechna piva jsou z provenience minipivovarů. Vítězí Prostě světlý ležák, z pivovaru BadFlash.

 1. Prostě Světlý Ležák Pivovar BadFlash
 2. Fabián 12%, světlý ležák Pivovar Hostomice
 3. Muflon, světlý ležák 11° Pivovar Kunratice

———————————————————————————————————————-

Silné pivo

Charakteristika silného piva je velice jednoduchá – vše, co je silnější než třináctka dle EPM. Letošním vítězem je snad největší stálice v naší soutěži, za posledních dvacet let toto pivo téměř nikdy nechybělo na stupních nejvyšších. Vítězem je tedy Primátor 16 Exkluziv z pivovaru Primátor.

 1. Primátor 16 Exkluziv Pivovar PRIMÁTOR
 2. Dalešické Májové 13% Pivovar Dalešice
 3. Festpils Konspirátor Pivovar Ovipistán, Pivní rozjímání a létající sládek Aleš Dvořák

———————————————————————————————————————-

Tmavé/polotmavé, spodně kvašené pivo

Tato kategorie je bez rozlišení stupňovitosti, pro barevná, spodně kvašená piva. V České republice příliš velký podíl na trhu nemají, ale ještě po druhé světové válce se zde tato piva pila více než hojně. Letošním vítězem je pivo Černá svině, z Kostelce nad Černými lesy, který se letos umístil v naší anketě vůbec poprvé.

 1. Černá Svině 13° Pivovar Kostelec nad Černými lesy
 2. Sv. Norbert Tmavý ležák Pivovar Strahov
 3. Bernard, Černý ležák s jemnými kvasnicemi Rodinný pivovar Bernard

———————————————————————————————————————-

Pšeničné pivo

I tuto kategorii vyhlašuje Sdružení přátel piva bez rozdílu stupňovitosti, ba dokonce bez rozdílu barvy. Nicméně tmavá, či polotmavá pšeničná piva se u nás vaří velmi sporadicky. Letošním vítězem je úplný nováček v naší soutěži a zajímavostí je, že k výrobě oceněného piva využívá tradiční humnový slad. Letošním vítězem je Hefe Weizen 11, z akciového pivovaru Libertas.

 1. Hefe Weizen 11% Akciový pivovar Libertas
 2. 12 Sv. Jana Nepomuckého, Weissbier Pivovar Zlatá Kráva
 3. Sv. Norbert Weizen Pivovar Strahov

———————————————————————————————————————-

Světlé, svrchně kvašené pivo

Kategorie pro všechna svrchně kvašená piva bez rozdílu stupňovitosti (s výjimkou pšeničných piv). Klasickým představitel této kategorie jsou nejrůznější, spíše hořké „ejly“, jako IPA, APA, nověji NE-IPA apod., ale také třeba belgická klášterní piva. Letošním vítězem je patnáctistupňová Baterka (IPA), z pivovaru Volt.

 1. Volt Baterka Pivovar Volt
 2. Bernard, Bohemian Ale Rodinný pivovar Bernard
 3. Bernard IPA                 Rodinný pivovar Bernard

———————————————————————————————————————-

Tmavé/polotmavé, svrchně kvašené pivo

Do kategorie spadají všechna jakkoliv barevná, svrchně kvašená piva bez rozdílu stupňovitosti. Vesměs se tak jedná o portery, stouty či barevné „ejly“. Až dosud v této kategorii nikdo vítězství neobhájil, ale letos se to mění. Letošním vítězem je Russian Imperial Stout, Torpid Mind z pivovaru BadFlash.

 1. Torpid Mind, Russian Imperial Stout Pivovar BadFlash
 2. Zhůřák, Extreme Asfalt stout Pivovar Zhůřák
 3. Máša stout 11% Pivovar Máša

———————————————————————————————————————-

Kyselé pivo

Kyselé pivo neznamená zkyslé pivo. Naopak, tato piva (s ph 4,0-4,9) bývají vážená a znalci vyhledávaná. Produkují se v mnoha částech světa, přičemž největší věhlas jim pravděpodobně přinesla Belgie. Letos vyhrává Sour Ale – Sršeň bez příchutě, z létajícího pivovaru Hangár.

 1. Hangár, Sršeň bez příchutě Létající pivovar Hangár
 2. Nachmelená opice, Goséčko 11% Pivovar Nachmelená opice
 3. Obora Jahoda Pivovar Obora

———————————————————————————————————————-

Létající pivovar roku

Tuto kategorii letos vyhlašujeme teprve podruhé. Nejčastěji se jedná o výrobce piva, který nedisponuje vlastním výrobním zařízením, vlastní pouze svoji značku a potažmo i recepturu, a proto si vařívá své várky v pronajatých pivovarech. Pro pivovarský trh jsou tyto pivovary neskutečně důležité, protože to často bývá jakýsi předstupeň, než si dotyčný pořídí vlastní technologii a kdy tzv. létající pivovar „přistane“. Konkurence v této kategorii je poměrně velká, k dnešnímu dni u nás existují více než dvě stovky létajících pivovarů. Letošním vítězem této kategorie se stává pivovar Chroust, který spolu s oceněním obdrží na roční užívání i ochrannou známku Létající pivovar roku.

 1. Pivovar Chroust
 2. Pivovar Hangár
 3. Pivovar Falkon

———————————————————————————————————————-

Minipivovar roku

Kategorii s tímto názvem může vyhlašovat pouze Sdružení přátel piva, a to díky registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví. V naší anketě pod pojmem minipivovar rozumíme provoz s roční produkcí do 10 tisíc hektolitrů piva.

Vítězství v této kategorii je rok od roku obtížnější, protože konkurence se každým rokem výrazně zvyšuje, když se u nás otevírají pravidelně desítky nových minipivovarů ročně. Covid tento trend sice poněkud přibrzdil, ale nezastavil. Letos vzniklo už 20, loni 25 nových provozů, celkové číslo atakuje již hranici 600. Letošním minipivovarem roku se stává pivovar Rampušák z Dobrušky, který je zároveň prvním SPP oceněným minipivovarem, který disponuje i vlastní sladovnou.

 1. Pivovar Rampušák
 2. Pivovar Volt
 3. Pivovar Mazák

———————————————————————————————————————-

Pivovar roku

I v této kategorii je SPP jediným subjektem, které tímto titulem může oceňovat vítězné průmyslové pivovary. Donedávna v této kategorii, na rozdíl od kategorie předchozí, stále počet pivovarů klesal. Nicméně poslední léta tento trend zlomily, neboť některé minipivovary se stávají natolik úspěšnými, že z hlediska ročního výstavu již překračují magickou hranici roční produkce ve výši 10 000 hl, a tak se stávají pivovary průmyslovými.

Letos oceněný pivovar je tak nějak doma a za posledních deset let získává tento titul již po šesté! Jedná se o pivovar, který v roce 1991 přežil svoji klinickou smrt, protože novými majiteli byl zprivatizován 5 minut po dvanácté. Dalším významným bodem pro náš oceněný pivovar byl rok 2001, kdy do něj vstoupil belgický strategický investor, který přinesl další exponenciální rozvoj.

Letošním oceněným je Rodinný pivovar Bernard

 1. Rodinný pivovar Bernard
 2. Pivovar Kamenice
 3. Pivovar Únětice

———————————————————————————————————————-

(Speciální) Pivní počin roku

Pivní počin roku je vyhlašován pouze v případě, když se vedení Sdružení přátel piva usnese, že se stalo v daném roce něco skutečně zásadního, či výjimečného. (Pozn: Naposledy byl pivní počin roku vyhlášen v roce 2020 za projekt Zachraň pivo v době Covidu). Letos tato kategorie vyhlášena bude, ale s podtitulem Speciální pivní počin roku. Protože příběh, který za touto cenou stojí, je skutečně trochu jiný a hodně speciální. A jenom dokazuje, jaký je pivo společenský a solidární nápoj.

Nyní Vám tento příběh představíme:

Jirka byl úplně obyčejný chlap, který miloval pivo. V roce 2010 dosáhl kristových let, když najednou do jeho života zasáhla zákeřná nemoc a během velice krátké doby takřka oslepl. Jeho kamarád z Přeštického pivovaru dlouho nezahálel a rozjel dobročinný projekt s pracovním názvem „Jiříkovo vidění“ se snahou co nejvíce pomoci Jirkovi a zlepšit mu život pomocí speciálních čtecích brýlí. Do projektu se zapojilo dalších 5 minipivovarů – pivovary Hulvát, Louka, Hákův parostrojní pivovar, Psychovar a dokonce i zahraniční, rakouský pivovar Hutschn Bräu.  A díky speciálnímu přístroji Jirka zase bude moci vést běžný život.

Původní projekt navíc překonal sám sebe a dnes tento krásně lidský (a pivní) projekt bude pomáhat i dalším, podobně handicapovaným občanům v celé ČR a s jeho aktivitami se můžete potkat po celé ČR.

Cenu za Speciální pivní počin roku získává autor nápadu, Petr Kváš, sládek z přeštického pivovaru.

———————————————————————————————————————-

Sládek roku

Letošní laureát této ceny pochází z jižního Plzeňska a lze tak předjímat, co ho jistou část života formovalo. Narodil se v polovině šedesátých let do běžné („nepivovarské“) rodiny, cestu k pivovarskému řemeslu mu tak nikdo neprošlapával. K pivu se ale přece jen dostal, a to skrze chození se džbánkem do hospody, a kdy pochopitelně jako každý upíjel. (Do roku 1989 bylo legální posílat nezletilé pro pivo – samozřejmě nikoliv upíjet 😉). Do pivovaru, jak jinak než plzeňského, se ale dostal už jako dítko školou povinné. Jeho strýc byl totiž zaměstnancem státních statků a do plzeňského pivovaru jezdíval pro mláto a zejména během letních prázdnin tak jezdíval náš laureát s ním. Jen díky velké snaze jeho matky mohl nastoupit v Prazdroji na pivovarské učiliště, kam běžně brali pouze žáky z okresu Plzeň-sever a nikoliv Plzeň-jih, odkud náš laureát pochází. Maminka tehdy orodovala u zástupce ředitele Víta Albla, který je ostatně v pivovarství činný dodnes. Po studiích si práci v Prazdroji zamiloval, leč nic netrvá věčně. V Prazdroji ho dostihly korporátní tlaky, a tak se opět vrátil k řemeslnému pivovarství, v minipivovaru Modrá hvězda v nedalekých Dobřanech. To se psal rok 2003. Pracovní zkušenosti má i ze zahraniční, konkrétně z Austrálie, Ruska a Německa a je také vášnivým pivním turistou, s manželkou na kole rád objíždí pivovárky. Z rodiny se potatila jeho dcera, která pracuje jako úspěšná sládková v minipivovaru Zlatá Kráva.

Náš letošní laureát si v roce 2018 splnil svůj sen, kdy si otevřel svůj vlastní pivovar v Merklíně.

Letošním sládkem roku se stává Petr Petružálek, ze stejnojmenného pivovaru.

(Volba Petra Petružálka jako Sládka roku jen potvrzuje, co v oboru pivovarnictví přináší skutečný úspěch. Je to nejen hluboká znalost oboru, smysl pro poctivost bez kompromisů a zkušeností podložená invence, ale také úcta k řemeslu a nezištná ochota pomoci všude, kde je třeba.)

———————————————————————————————————————-

O Sdružení přátel piva a jeho anketě Pivo roku

Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu (s tradicí již od roku 1990). Od roku 2008 (po zániku Pivního kurýra) je to i jediná celorepubliková spotřebitelská soutěž. Systém, kterým SPP dojde ke svým výsledkům, je dvoukolový a zcela originální, neboť spojuje oba prvky většiny soutěží, tedy anketní a degustační část. Vítězná piva se tak vyznačují kombinací oblíbenosti a kvality.

První část hodnocení je anketní. Pivní sněm SPP v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet, poté následuje hlasování všech členů. Hlasy jsou vedením SPP shromažďovány a po jejich zpracování vzniká v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti.

V druhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu SPP ta piva, která se umístila v hlasování členů SPP na prvním až pátém místě a určí jejich konečné pořadí formou odborné anonymní degustace, na jejíž průběh dohlíží a účastní se jí nezávislí pivovarští odborníci, kteří o průběhu této degustace vystavují veřejný protokol. Degustační část je hodnocením z hlediska kvality piv.

Členové Pivního sněmu SPP (mnozí s odbornými degustačními zkouškami) mají možnost se v průběhu roku také objektivněji seznámit se sortimentem piv vařených v pivovarech v České republice, které navštěvují, degustují pivní „vzorky“, pořádají anonymní ochutnávky a moderované degustace a účastní se i ostatních pivních prezentací. O vítězích v kategorii Sládek roku a Pivní počin roku rozhoduje pouze porota Pivního sněmu SPP.

Ke dni 9. 11. 2023 mělo Sdružení přátel piva 1 558 registrovaných právoplatných členů. Nejvíce členů je v Praze (39 %), nejméně v Karlovarském kraji (0,8 %).

———————————————————————————————————————-

Sdružení přátel piva vzniklo transformací z původní Strany přátel piva (založené 16.1.2020) v roce 1997. V roce 2007 se Sdružení přátel piva stalo dle nové legislativy zapsaným spolkem. Od roku 2005 je členem EBCU (Evropské unie pivních spotřebitelů). Mezi členy SPP lze nalézt mnohé české sládky, ale též i členy ze zahraničí.