Zythos festival 2023

První letošní zahraniční výlet ( ve dnech 21.-26.4.2023 ) nás zavedl po pivovarech Francie a Belgie, v okolí Kortrijku. Více o naší cestě po pivovarech se dozvíte z fotogalerie zde:. 

Součástí akce byla i návštěva světoznámého festivalu Zythos, který se poprvé přesunul do Kortrijku z Lovaně, a nemohli jsme zde samozřejmě chybět. Malá reportáž o tom, jak to tam vypadalo – je níže:

 

ZYTHOS BIER FESTIVAL 2023 ( 22.-23.4.2023 )

Jaký byl letošní (již osmnáctý) ročník světoznámého pivního festivalu Zythos v Belgii? První, po covidové pandemii? Stejný a přesto jiný.

Po mnoha letech se festival přestěhoval z Lovaně, do Kortrijku. Důvodem jsou jako vždy peníze. Belgická spotřebitelská pivní organizace Zythos letos nedostala dotace od města a vysoký nájem v supermoderní Brabanthale na okraji Lovaně by zřejmě finančně neutáhla, proto došlo k velkému stěhování.

Festival se nově konal v jedné z hal logistického (dnes již moc nevyužívaného) centra – kousek od nádraží. K festivalu se návštěvník dostal spletí uliček mezi halami, umístěn byl až na samotném konci. Hala K nebyla sice nejmladší, ale prostorem velká a dostatečná. Festival se konal opět po oba víkendové dny, od 13 do 23 hod v sobotu a od 12 do 20 hod v neděli a vstupné i se základním balíčkem žetonů stálo asi 22 EUR na 1 den, 25 EUR na oba dva dny.

Festivalový program byl přehledný jako vždy a návštěvník snadno z programu vyčetl veškeré potřebné informace o pivu ( alkohol, EBC, EBU ), ale také praktické informace k pivu, tedy zda nabízený mok je nabízen z čepu či lahve a zda stojí jeden, či dva žetony (pivo se podává do oficiálních degustačních sklenic 0,1l). Scházely letos ale bližší informace o jednotlivých pivovarech (zejména výstav) a také, tolik oblíbený seznam piv nikoliv dle pivovarů, ale pivních stylů. To byl asi základní rozdíl.

Festival jsem měl možnost porovnat po osmileté přestávce (naposledy jsem se zúčastnil v roce 2015 – ještě v Lovani). Na ploše letos vystavovalo 66 pivovarů a k výběru bylo z více než 500i druhů piv. Což je srovnatelné množství s rokem 2015 (pouze nepatrně menší). Největší rozdíl, kterého si nešlo nevšimnout – byla ale v návštěvnosti. Je pravda, že nelze zcela srovnávat sobotu s nedělí (letos jsme jako Sdružení přátel piva měli festival na programu až druhý den), ale přesto ten pokles byl viditelný. Otázkou je, zda za to může nové (nezaběhnuté) místo, nebo to, že lidé šetří, jak u nás, tak v Belgii. Mělo to však pro návštěvníky jednu úžasnou výhodu. Komfort na ploše a pivo bez jakýchkoliv front, až na výjimečné případy. Přemýšleli jsme tak, zda se pivovarům ekonomicky letošní ročník vyplatiil. Jak komu, což jsme zjistili později.

Festival navštívilo v neděli (dle mých informací) přes 1000 návštěvníků, v sobotu dvojnásobek. A protože jsme po festivalu další dny navštívili ještě několik pivovarů v okolí, reakce byly různé. Od rozhořčení (pivovar Alvinne), až po velkou spokojenost (pivovar De Maaster). Zde bych to potvrdil i z vlastní zkušenosti, protože pokud se někde tvořila u stánku drobná fronta, bylo to právě u pivovaru De Maaster, který jak mohu potvrdit – vaří skutečně vynikající piva.

Poctivě jsem si vedl nejen já, základní poznámky (či spíše bodování u ochutnaných piv). Regulérně jsme tak za dobu otevření festivalu oddegustovali přes šedesát vzorků (o které jsme se samozřejmě dělili) a našli jsme společného vítěze. Byl to Double Imperial stout Ten Minutes To Midnight – Bourboun Infused se 160 jednotkami IBU a 13,3% alkoholu (z pivobvaru FoxTown Beer Crew). Na pomyslných stupních vítězů se nám umístila ještě piva Mighty Matroesjak – Russian imperial stout z pivovaru t´Verzet s 15% alkoholu a pivo Obsquur z pivovaru Ruimtegist – belgický Quadrupel s 10% alkoholu s výraznou sladovou a ořechovou vůní. Piva všeobecně (jako vždy v Belgii) skvělá, ale na pár propadáků jsme též narazili….

Nižší počet účastníků měl za následek i slabší atmosféru v samotné hale a zejména zde téměř (až na výjimky) scházely tradiční „mexické“ zvukové vlny, pokaždé, když se někomu z návštěvníků rozbije festivalová sklenička. A nebo prostě v neděli se nikdo příliš neopil.. 😉 A přestože jsme byli na festivalu letos hned od otevření do úplného zavření (poslední pivo dostanete půl hodiny před koncem), čas nám zoufale scházel… Říkali jsme si – alespoň ještě dvě hodiny. V tomto je tento festival úžasný. Stále je co objevovat a stojí to za to!

Další ročník festivalu se uskuteční v termínu 27.-28. dubna 2023 opět v Kortrijku, a nelze si než přát, ať se vydaří a to ku spokojenosti všech zúčastněných.

 

Tomáš Erlich