Festival minipivovarů na Pražském hradě

Festival minipivovarů na Pražském hradě:

100 druhů piva na jednom místě.

V pátek 15. června a v sobotu 16. června 2012 se na Střelecké cestě Královské zahrady Pražského hradu představí 50 minipivovarů – členů Českomoravského svazu minipivovarů. Výjimečná degustační událost nabízí milovníkům piva možnost na jednom místě nahlédnout do světa pivní pestrosti, chuťových zážitků a fantazií padesáti sládků, kteří vybrali to nejlepší ze své produkce a na festivalu nabídnou k ochutnání na 100 druhů piva. V pátek od 14:00, v sobotu od 10:00, oba dny do 20:00 hod.

 

Cílem festivalu je poskytnout milovníkům pivních specialit a kvalitní zážitkové gastronomie možnost degustace širokého množství vzorků z produkce minipivovarů ze všech koutů České republiky, ochutnat a seznámit se s různými pivními druhy a styly. Nejde o klasický pivní festival zaměřený na masovou konzumaci piva. Je to příležitost seznámit se s novodobým fenoménem i s historickými kořeny českého a moravského pivovarnictví, prezentace tradiční i moderní regionální výroby piva a prostor pro objevování nové pivní kultury.

 

Vstupné na festival je 300 korun. Každý návštěvník obdrží degustační skleničku, rozsáhlý katalog s řadou informací o zúčastněných minipivovarech a nabízených pivních speciálech a bude moci neomezeně degustovat na sto druhů piv, které festival nabídne.   

 

„Minipivovary jsou živou vodou pivovarnického řemesla, které už bylo skoro na vymření. Před dvaadvaceti lety v celém Československu existoval jeden jediný minipivovar, pivovar U Fleků. Po roce 1991 se zvolna začínají budovat minipivovary nové a v dnešní době jejich růst nabral pořádné obrátky. Už jich máme v Česku kolem stopadesáti a byť je jejich podíl na výrobě piva zanedbatelný, začínají se stávat svébytnou součástí pivovarnického průmyslu,“ říká Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

 

Charakteristické senzorické vlastnosti nefiltrovaného čepovaného piva, jeho přírodní čistota, výroba několika druhů piv včetně specialit, vysoká úroveň pivního skla, vynikající kuchyně s krajovými i národními specialitami, to vše jsou přednosti lákající k posezení v restauraci s vlastním pivovarem. Pivo z minipivovaru je svěží, obsahuje kvasinky, které zaokrouhlují chuť, zjemňují hořkost a dávají pivu osobitý charakter. Další předností je menší nasycení těchto piv kysličníkem uhličitým, což má pozitivní vliv  na tzv. pitelnost piva. V minipivovarech se většinou pivo čepuje přímo z výčepních tanků, kde má správnou teplotu, za kterou odpovídá sládek – konkrétní garant kvality denně přítomný v restauraci, nikoliv neosobní obchodní zástupce. U piva z minipivovaru je vždy zaručeno, že se jedná o pivo čerstvé, vyráběné v místě a podle potřeby. Trvanlivost nefiltrovaného piva je totiž omezena a není možné ho na rozdíl od filtrovaných, stabilizovaných a pasterovaných piv prodávat delší dobu. Zákazníky minipivovarů láká příjemné prostředí pivovarských restaurací s možností být přímo při výrobě, vnímat atmosféru a vůni vaření piva. Je to v podstatě zážitková gastronomie,“ dodává Jan Šuráň.

 

Na festival minipivovarů na Pražském hradě se dosud přihlásily tyto minipivovary:

Pivovarský dům Praha, Břevnov klášterní pivovar Praha, Pivovar U Medvídků Praha, Rodinný pivovar Bravůr, Minipivovar Vyšší Brod, Pivovar Kocour Varnsdorf, Šumavský pivovar Vimperk, Pivovar Groll Plzeň, Pivovar Kozlíček Horní Dubenky, Pivovar Purkmistr Černice, Novoměstský pivovar Praha, Spolkový pivovar Sazovice, Domácí pivovárek Velký Rybník, Pivovarský dvůr Zvíkov, Pivovar Na Rychtě Ústí nad Labem, Minipivovar Biovar Ostrava, Zámecký minipivovar Zábřeh, Pivovar Permon Sokolov, Antošův pivovar Slaný, Mostecký Kahan, Rodinný minipivovar Pacov, Starokladenský pivovar, Joegoodbeer Plzeň, Pivovar Zhůřák Nepomuk, Podorlický pivovar Rychnov, Sousedský pivovar Bašta Praha, Staročeský pivovárek Dobruška, Pivovar Na Mlýně Ratíškovice, Pivovar U Fleků Praha, Minipivovar Labuť Litoměřice, Pivovarský dvůr Lipan Dražíč, Pivovar Valášek Vsetín, Jihlavský právovárečný pivovar, Valašský pivovar Kozlovice, Pivovar Magistr Brno, Pivovar Mazák Dolní Bojanovice, Pivovar Černý Orel Kroměříž, Pivovar Herold Březnice, Líšeňský pivovar Brno, Pivovar pekárna Kvilda, Štiřínský pivovar, Zámecký pivovar Chyše, Únětický pivovar, Pivovar Matuška Broumy, Hostinský pivovar Excelent Rýmařov, Minipivovar Hukvaldy, Minipivovar Koníček Vojkovice, Minipivovar Rohov, Pivovar Lochota Plzeň, Pivovar Svatý Kopeček Olomouc, Městský pivovar Štramberk, Pivní rozmanitost, Zlínský Švec, Pivovar Malenovice

 

Místo konání:

Střelecká cesta pod Letohrádkem královny Anny Královské zahrady Pražského hradu.

 

Dopravní spojení:
Tram č. 18, 20, do stanice Chotkovy sady, odtud 1 min. pěšky.
Tram č. 22, do stanice Královský letohrádek, odtud 2 min. pěšky.

 

Doba konání:

Pátek 15. června 2012: 14:00 – 20:00 hod.

Sobota 16. června 2012: 10:00 –  20:00 hod.

 

Další informace:

Ing. Jan Šuráň, Prezident Českomoravského svazu minipivovarů
telefon: 723 025 172, e-mail: jan.suran@cmsmp.cz, www.cmsmp.cz

————————————————————————————————————————————————-

Vážení přátelé dobrého piva a minipivovarů,

dnes se to jeví jako neuvěřitelné, ale před dvaadvaceti lety v celém Československu existoval jeden jediný minipivovar, pivovar U Fleků. Tedy on existoval už celých 500 let předtím, zprvu v nekonečném houfu souputníků, v posledních letech však ve své kategorii osiřel. Až po roce 1991 se zvolna začínají budovat minipivovary nové a v dnešní době jejich růst nabral pořádné obrátky. Už jich máme v Česku více než 130 a byť je jejich podíl na výrobě piva zanedbatelný, začínají se stávat svébytnou součástí pivovarnického průmyslu. Není sporu o tom, že minipivovary jsou živou vodou pivovarnického řemesla, které už bylo skoro na vymření. Práce pro zkušené sládky valem ubývalo a mladí absolventi, jediné pivovarnické školy u nás, neměli uplatnění. To vše se změnilo nástupem éry minipivovarů koncem devadesátých let. Nyní už se starých zkušených sládků nedostává a tak mladí rychle získávají zkušenosti v ostré praxi. Na jedné straně to přináší poněkud rozkolísanou kvalitu piva, na straně druhé to vnáší svěží vítr do jednotvárné produkce českých pivovarů. Protože mládí se nebojí experimentovat a nedostatek zkušeností nahrazuje nadšením. Stejný obraz v současné době poskytuje i Česká minipivovarnická scéna. Kvalitní piva prověřených borců, vydávajících se opatrně prozkoumávat světové pivní druhy, střídají někdy až ztřeštěné pokusy mladých odvážných sládků, kteří ještě nestačili zakotvit v jistých vodách českých ležáků. Tak se u nás objevují Weizen, Wit, Ale, Stout, IPA a mnoho dalších, nám dříve neznámých, druhů piva.

Charakteristické senzorické vlastnosti nefiltrovaného čepovaného piva, jeho přírodní čistota, výroba několika druhů piv včetně specialit, vysoká úroveň pivního skla, vynikající kuchyně s krajovými i národními specialitami, to vše jsou přednosti lákající k posezení v restauraci s pivovarem. Pivo z minipivovaru je svěží, obsahuje kvasinky, které zaokrouhlují chuť, zjemňují hořkost a dávají pivu osobitý charakter. Další předností je menší nasycení těchto piv kysličníkem uhličitým, což má pozitivní vliv  na tzv. pitelnost piva. S pitelností piva souvisí i jeho optimální teplota čepování. Instalací výkonných průtokových chladičů v restauracích  dochází často k přechlazení piva. V minipivovarech se většinou pivo čepuje přímo z výčepních tanků, kde již má správnou teplotu, za kterou odpovídá sládek – konkrétní garant kvality denně přítomný v restauraci, nikoliv neosobní obchodní zástupce. U piva z minipivovaru je vždy zaručeno, že se jedná o pivo čerstvé, vyráběné v místě a podle potřeby. Trvanlivost nefiltrovaného piva je totiž omezena a není možné ho na rozdíl od filtrovaných, stabilizovaných a pasterovaných piv prodávat delší dobu. 

Tak jako přinesly minipivovary svěží vítr do pivovarských technologií, tak vnášejí čistý vzduch i do našich měst a městeček. Usazují se v prastarých právovárečných domech, obnovují chátrající budovy starých, vysloužilých pivovárků a vdechují jim nový život, využívajíce genia loci místa. Navazují na sebe restaurační, ubytovací a rekreační aktivity. Přitom nachází zaměstnání celá řada lidi, vrací se život do měst a městeček, kde pivovar byl vždy centrem dění a znakem prosperity obce. Zákazníky láká příjemné prostředí pivovarských restaurací s možností být přímo při výrobě, vnímat atmosféru a vůni vaření piva. Je to v podstatě zážitková gastronomie.

Předkládáme Vám možnost nahlédnout do tohoto světa pivní pestrosti, chuťových zážitků a fantazií sládků. Padesát sládků Českomoravského svazu minipivovarů vybralo to nejlepší ze své produkce a nabízí 100 druhů piva k ochutnání. Vyberte si mezi nimi to svoje.

                                                                       Dej Bůh štěstí !

Jan Šuráň

Prezident Českomoravského svazu minipivovarů