Adventní pivní výlet do Řezna

Adventní sobota 13. prosince nezačala nejlépe. Náš autobus měl defekt a tak jsme poněkud vymražení vyráželi z Prahy s jeden a půl hodinovým zpožděním oproti předpokladu. Naštěstí nás po cestě zahřála vynikající silná piva z Klášterního pivovaru Strahov, včetně jejich úžasné vánoční „devatenáctky“.

 Bohužel první cíl naší cesty – pivovar Kneitinger jsme nestíhali v čase který byl naplánován a na telefonu který jsme měli u sebe byl jen záznamník a tak pan sládek odešel dříve, než se dostalo na naší prohlídku. Takže bohužel…  Dostalo se tak jen na ochutnávku místních piv, Helles, Pils a Bock, vše doplněné brzkým oběděm. Pivo dobré, ale nikoliv vynikající. V pivovaru mne pak zaujal rozsah místností a moderní archtektura v hlavním týlu pivovaru, včetně mohutné masivní pípy u vstupu a to vše v klasické, historické budově.

 Další zastávkou byl světoznámý nemocniční pivovar Spital, zapsaný i v památkách Unesco. A tak, když jsme se probrodili přes davy českých turistů, kteří jeli do Řezna na vánoční trhy, stanuli jsme na nádvoří pivovaru, lehce bokem od vánočního mumraje. Pivovar, ač v historické budově byl zcela nově zrekonstruovaný a rozšířený. Veškerá technologie byla 2-3 roky stará, vč. varny, sklepa, tanků. Zajímavostí byla i následná ochutnávka celé produktové řady pivovaru, kde nechyběla vedle klasických bavorských pivních stylů např. Dark IPA, Pale Ale… A všechny piva naprosto výtečná. Z německých sladů (Weyermann) a chmele Hallertau ( pro Ale Hallertau Mandarin). Zajímavostí byla i CK spilka, kterou jsme měli možnost vidět na začátku roku v pivovaru Trumer u Salzburgu ( viz zde:) a kde pivovar Spital koupil licenci tohoto patentu právě od Trumeru.

 Oficiální závěr naší prohlídky patřil minipivovaru Weissbrauhaus, který byl unikátní svým systémem chlazení ležáckých „tanků“, které stály v jakési ohrádce, kde cirkulovala ledová voda, která byla hadicí přiváděna na tanky a po plášti je zchlazovala. Co by na to řekla česká hygiena, nevím… :) Druhou zajímavostí je, že místní pivovr dělá pouze světlá piva a tmavá ( např. Dunkel Weisse ) jsou pouze dobrvovaná sladovým výtažkem ( opět ze sladovny Weyermann ).

 Ostatní pivovary v Řeznu nebyly součástí oficiálního programu, přesto mnozí z nás stihli navštívit i další podniky a pivovary ( vč. bohužel ten den uzavřeného zámeckého pivovaru ). Tak snad příště. ;)

Tomáš Erlich

 

CAM02552

Naše výprava v pivovaru Spital. V popředí uprostřed sládek Únětického pivovaru, Ing. Vladimír Černohorský.

Fotogalerie k vidění zde: