V Libni se opět vařilo pivo

Doba, kdy se v Praze Libni vařilo pivo v místním pivovaru, již dávno přešla do zapomnění. Málokdo se vůbec pozastaví v ulici U Libeňského pivovaru a snaží se dopátrat, jak to tu vlastně s vařením piva a krásným pivovarem bylo.

            Souhrou nesčetných náhod však bylo možné na tomto historickém místě opět cítit krásnou vůni čerstvě namletého sladu, vůni chmele a bujarý hlomoz pozvaných zájemců o to, jak se vlastně vaří pivo „téměř“ jak za starých časů. A kdože tu vůbec vařil?

            Jde o dvojici kamarádů z Vysočiny, kteří nejdříve posedávali a strkali své nosánky do orosených půllitrů na nejrůznějších místech. Ale netrvalo dlouho a začali si vybírat a porovnávat různé druhy, receptury a chutě piv. Samozřejmě čas tomu přál a zrodil se nápad – uvařit si pivo vlastní. Sehnali vše nezbytné k prvním pokusům o domácí pivovarnictví a dali se s nezbytnou „slinou“ k činu.

            Své první pokusy zaštiťují „na koleni“ vyrobenou etiketou nesoucí název Frňák. Ovšem v Libni se snažili o svůj již druhý pokus tedy o Frňáčka pšenku a v nejbližší době snad zkusí i Frňouse IPU.        Svým způsobem kluci z Frňáku následují momentální trend právě propukajícího domovarnictví, avšak ne s abicemi si hned otevírat svůj stálý pivovar. Nejdříve se totiž snaží o „vyladění“ chutí tak, aby v první řadě pivo lahodilo jejich jazýčkům a vůně pronikala do ostří jejich frňáků a poté jejich nejbližším a to za co nejmenší podpory jakékoliv technologie. Vařit pro radost a dobře je obrovská a stálá výzva, kterou se snaží dostát.

            Přesto doufají, že jejich prvotní nadšení o takto staré řemeslo jen tak nezůstane zase u pouhého „tlachání“ nad půllitrem. V případě úspěšných várek by chtěli nabídnout své produkty (Frňák Ležák, Frňáček Pšenka, Frňous IPA atd.) v pivních prodejnách, doma v láhvích či na nějaké z Vašich akcí v soudku. Pokud dá Bůh štěstí, nesnadný cíl se naplní. A formou tohoto článku by chtěli podpořit jakékoli lidi, aby se měli k činu a začali si sami vařit. Je to nesmírné potěšení a radost, když si člověk může vypít sklenku vlastně vyrobeného piva.

Filip Zrno (člen SPP Pelhřimov)

image001