450. narozeniny oslaví Svijany novým prémiovým ležákem

2.4.2014: Letos uplyne 450 let od první zmínky o pivovaru ve Svijanech. Celý rok 2014 se proto nese v duchu oslav a hlavním dárkem, který pivovar připravil pro své příznivce, je prémiový světlý ležák s názvem „450“. „Chtěli jsme českým pivařům nabídnout pivo, které chutná a voní po tradičních surovinách,“ říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany a dodává: „Pivo, které bude v prodeji pod názvem „450“ jsme poprvé uvařili na loňské Slavnosti svijanského piva. Chtěli jsme ho přednostně nabídnout našim fandům a zároveň si otestovat, jak jim bude chutnat. Prostřednictvím anketních lístků měl každý návštěvník možnost podělit se s námi o svůj názor a dát nám podněty k chuti, stupňovitosti i jménu. Osobně jsem všechny anketní lístky procházel a samotného mě překvapilo, jaké nadšení tehdy pivo vyvolalo.“
Světlý prémiový ležák „450“ je uvařený tradičním varním postupem, stejně jako všechna ostatní svijanská piva. Pro jeho výrobu se používá výhradně humnový slad z malých nezávislých českých a moravských sladoven, voda z vlastních studní a vlastní chmel z chmelnic ve vyhlášené oblasti Polepských blat. Významný podíl na chmelení tohoto ležáku má tradiční Osvaldův klon Žateckého poloraného červeňáku, který je dnes bohužel téměř vytlačený přešlechtěnými „meristémy“, a jenž dodává pivu chuť a vůni charakteristickou pro poctivé české pivo z poloviny minulého století. „450“ kvasí stejně jako ostatní piva ze Svijan v otevřených kvasných kádích na spilkách za pomoci vlastního kmene kvasnic a pozvolna dokváší v klasických ležáckých tancích při teplotě blížící se nule. Finální úprava spočívá pouze ve dvojnásobné filtraci, pivo je nepasterizované a není nijak chemicky ošetřené. Při jeho výrobě nejsou použity žádné enzymy, barviva ani jiné přídatné látky. Výsledkem je plné chlebnaté pitelné pivo s intenzivní, ale příjemnou a velmi jemnou hořkostí. Vyvážená chuť dlouho doznívá v nezaměnitelně jemné, ale intenzivní hořkosti a čerstvá vůně v sobě mísí zemitou vůni sladu, dráždivé aroma čerstvého chmele a svěží závan přirozeně vzniklého oxidu uhličitého.
V těchto dnech je „450“ v nabídce pečlivě vybíraných hospod a restaurací, které pivo čepují z plnoprůtokového kohoutu maximálně na dvakrát do půllitru nebo třetinky tzv. na hladinku. V maloobchodním prodeji v lahvích se Čtyřistapadesátka objeví na jaře za doporučenou cenu kolem 15 Kč.