Dánská skupina Carlsberg kupuje 51 procent Žateckého pivovaru

Kodaň, Žatec – Pivovarnický gigant chce českou značku zařadit do portfolia a prosadit ji na další trhy.

Žatecký pivovar mění svého většinového vlastníka. Dohodu o převzetí 51procentního podílu v Žateckém pivovaru uzavřela s jeho dosavadním vlastníkem světoznámá dánská pivovarnická skupina Carlsberg.

Carlsberg oznámil, že zařadí českou značku piva Žatec do svého portfolia a po převzetí ji bude moci uvést na vybrané trhy skupiny. Carlsberg je čtvrtým největším producentem piva na světě. „Je to velmi čerstvá informace na to, abychom se mohli okamžitě vyjádřit k tomu, co nám novinka přinese. Zatím se nic nemění,“ řekl ČTK obchodní ředitel Žateckého pivovaru Radek Vincík. Dodal, že během několika dnů bude vědět více. „Jsme nyní v dobré kondici a máme stabilní pozici na trhu,“ doplnil ředitel firmy.
Pivovar zaměstnává padesátku lidí

Žatecký pivovar zaměstnává zhruba 50 lidí a roční výstav má kolem 30 tisíc hektolitrů. Část produkce jde na export, například do Austrálie, Švédska, Velké Británie a USA. Pivovar vaří desítku různých druhů piv od klasické desítky, jedenáctky a dvanáctky po bezlepkový světlý ležák vhodný pro spotřebitele trpící celiakií, tedy nesnášenlivos­tí lepku.

Žatecký pivovar byl založen v roce 1801. V devade­sátých letech 20. století byl zprivatizován, v listopadu 2001 Žatecký pivovar s. r.o. odkoupila od firmy Saaz společnost s anglickým kapitálem a vlastníkem Rolfem Mundingem. Ten pivovar pozvedl a zařadil jej mezi stabilní společnosti se stále zvyšujícím se výstavem. V posledních letech měla stoprocentní podíl v Žateckém pivovaru společnost Kordoni holdings se sídlem v kyperské Nikosii.

Většinu nyní bude mít již zmíněný Carlsberg. Mezi jeho nejznámější piva patří značky Carlsberg, Tuborg, San Miguel či Kronenbourg. Firma spolupracuje s Budějovickým Budvarem, který je od června 2007 výhradním importérem Carlsbergu do České republiky. Carlsberg se naopak stará o prodej produktů Budvaru na některých zahraničních trzích.
Louny koupil Heineken. A zavřel

Žatecký pivovar je posledním průmyslovým pivovarem v okrese Louny. Mnohem větší Pivovar Louny s ročním výstavem kolem 300 tisíc hektolitrů koupil v roce 2008 jiný světový gigant – nizozemská společnost Heineken. Ta ale výrobu piva v Lounech v roce 2010 ukončila a přesunula ji do Ústí nad Labem.

V Žatci se pivo vaří na třech místech. Kromě Žateckého pivovaru je to ještě v restauraci Chrámu chmele a piva a občas také v pokusném minipivovaru ve Chmelařském institutu.“

3.4.2014 – Ústecký deník