Liberecký Radniční sklípek je otevřen

 Liberecký Radniční sklípek je otevřen

Po deseti letech, kdy zel historický prostor libereckého Radničního sklípku prázdnotou, v něm ve středu 10. prosince zahájil provoz své první značkové restaurace Pivovar Svijany. Samotnou restauraci provozuje Catering KNL, který si speciálně pro Radniční sklípek najal specialisty v oboru gastronomie a připravil různé druhy jídelních lístků tradiční i netradiční české kuchyně hodící se ke kompletnímu portfoliu svijanských piv. Hosté, jichž se do prostoru vejde 250, si poprvé v historii budou moci mimo jiné vychutnat Svijany z tanku. Radniční sklípek se oficiálně otevře 15. prosince, ideální doba pro jeho návštěvu ale bude až po Vánocích. Do té doby bude probíhat testovací provoz na akcích pro uzavřené společnosti.

Pivovar Svijany vysoutěžil prostor deset let neobývaného Radničního sklípku v květnu 2014. Rekonstrukční práce započaly téměř okamžitě po jeho převzetí a probíhaly ve spolupráci s libereckou radnicí a památkáři. Nový interiér navrhlo architektonické studio Raketoplán, z části původní sál doplnilo zcela novými prvky výčepu, vstupu a řadou dalších detailů. Pro koncepci osvětlení byla použita skleněná svítidla Lasvit. „Přáli jsme si do sklípku vnést atmosféru staré české hospody, ve které si každý najde svůj kout, kam se bude rád vracet nejen za dobrým pivem. Po celou dobu jsme se utkávali s historizujícím kontextem interiéru, do něhož jsme chtěli přinést nový život. Výsledkem jsou detaily, jako například beerbook – prostor na stěně, na kterém mohou zákazníci zanechat svou stopu v podobě účtenky,“ říká Pavel Nalezený ze studia Raketoplán a exnáměstek bývalé liberecké primátorky Jiří Šolc, který měl projekt rekonstrukce Radničního sklípku na starosti, dodává: „Stoly a židle jsou znovuobnovené, stejně jako půlkruhové vitráže v oknech. Každá z nich má svůj příběh. Při stavbě radnice je darovaly různé řemeslné cechy a spolky, a zobrazují výjevy z hospody a z tehdejšího života.“ Velká péče byla věnována i oblečení personálu. To je navržené a ušité na míru módní manufakturou Rodná Hrouda, která připravuje šaty i pro významné světové soutěže krásy. V poslední době stála za přípravou oblečení pro české soutěžící Miss World 2014 a Miss Earth 2014.

Provozování své první restaurace svěřil Pivovar Svijany Cateringu KNL, který má osmiletou úspěšnou tradici a napříč Libereckým krajem provozuje 27 svých restaurací a bufetů. „Radniční sklípek je naše 28. restaurace, která se ale od všech ostatních bude lišit. Najali jsme si pro ni speciální vysoce proškolený tým 26 specialistů v oboru gastronomie. V nové kuchyni v Radničním sklípku připravujeme občerstvení a jídla pro tři jídelní lístky dle jednotlivých částí restaurace. Vše jsou ryze české speciality,“ upřesnil vedoucí Cateringu KNL Krajské nemocnice Liberec Karel Kubelka. Hosté se proto mohou v Parlamentním sále těšit na pochoutky servírované především k pivu, zatímco v Primátorském sále okusí tradiční i netradiční české speciality od jehněčích kolínek až například po škeble. V centrální části Radničního sklípku si návštěvníci budou moci vybírat ze všech tří jídelních lístků. „Ctíme regionální výrobce, a pokud to jde, tak kupujeme suroviny od výrobců a zemědělců především z Libereckého kraje,“ doplnil Karel Kubelka. Poprvé se restaurace hostům otevře 15. prosince, ale první dny jsou rezervované pro větší akce. „Běžné návštěvníky rádi uvítáme v povánoční době, kdy již bude provoz restaurace otestován na uzavřených akcích. Otevřeno pak bude i na Silvestra“, doplňuje Karel Kubelka.

Dominantou celého prostoru je výčep, jehož součástí jsou i pivní tanky. „V Radničním sklípku nabídneme kompletní sortiment svijanských piv, některá z nich budou poprvé v historii čepovaná z tanků. Navíc pod naší přímou kontrolou, takže se hosté budou moci spolehnout na to, že právě zde budou Svijany vždy v perfektní kondici“ říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany. Na čepu bude také pivovarská voda, ze které se ve Svijanech vaří pivo. Pivovar ji bude do restaurace dovážet v sudech.

„Za město patří velké díky Svijanům především proto, že v rámci rekonstrukce sklípku došlo na opravu a znovuobnovení podzemních částí radnice, nádvoří, vstupu a atd. Sklípek bude znovu, věřím na dalších 100 let, libereckou pýchou,“ dodává Jiří Šolc.

Radniční sklípek v Liberci je první vlaštovkou v plánované síti svijanských značkových hospod. „Tu bychom časem rádi rozšířili po celé republice, ale nejprve si chceme na naší domovské půdě ověřit, že je to krok správným směrem. A neexistuje lepší místo, než jsou krásné historické prostory pod libereckou radnicí,“ dodává Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany.

10.12.2014