Speciální svrchně kvašené pivo India Pale Ale z Primátoru

 IPA – 20 let „speciální“ cesty

     Je tomu již dvacet let co v náchodském pivovaru vzešlo z rukou dnes již emeritního sládka Pavla Kořínka první speciální pivo PRIMÁTOR® Exkluziv 16%. Někdy v této době také začalo uzrávat rozhodnutí, že vedle klasické výroby typického českého piva, založené na konzervativním dodržování tradičních postupů, se pivovar bude zabývat i výrobou v té době naprosto neobvyklých piv. A tak postupně v průběhu let byly uvedeny na trh i takové speciality jakými jsou v naší republice nejsilnější průmyslově vyráběná piva světlá 21%   a tmavá 24% nesoucí název Double. V roce 2003 udělal pivovar další významný krok   na cestě ke specializaci. Po rozsáhlé rekonstrukci výroby uvádí na trh první svrchně kvašené pivo bavorského typu PRIMÁTOR® Weizenbier, které v následujících letech doplnily anglický speciál PRIMÁTOR® English Pale Ale a irský PRIMÁTOR® Stout. Aktuálně je v portfoliu pivovaru 19 různých druhů piv a nápojů na bázi piva a z průmyslových pivovarů jednoznačně vyrábí nejširší sortiment. Většina těchto piv má za léta svojí existence na svém kontě pěknou řádku ocenění z degustačních soutěží u nás i v zahraničí, mezi nimi pak vyčnívá titul „nejlepší pivo na světě“ udělený v loňském roce pivu PRIMÁTOR® Weizenbier na prestižní degustační soutěži World Beer Awards v Londýně.

     V těchto dnech jako dovršení své dvacetileté cesty „Specialisty na speciály“ přichází náchodský PRIMÁTOR na český trh symbolicky se svým dvacátým pivem,  speciálním svrchně kvašeným polotmavým pivem anglo-amerického typu PRIMÁTOR® India Pale Ale, zkráceně IPA.

     „Je to taková pivní třešnička na dortu“ komentuje nově uváděný druh piva emeritní sládek Pavel Kořínek, který náchodskému pivovaru zasvětil celý svůj profesní život, stál u zrodu prakticky všech náchodských piv a pomáhal svými zkušenostmi odladit i chuť tohoto neobvyklého druhu piva. Při vaření bylo použito čtyř typů sladů a sedm výjimečných druhů chmelů původem z celého světa. Naše IPA má specifickou zlatohnědou barvu, výjimečnou, jemnou hořkost s narůstající výraznou intenzitou a smyslnou pryskyřičnato-ovocnou vůní, která Vás myslí zanese na vzdálená místa Orientu“ dodává Pavel Kořínek.

     Samotný název India Pale Ale může být zavádějící, jelikož Indie není místem jeho původu. První piva tohoto typu byla uvařena v polovině 18. století v Anglii, která v tu dobu vládla světu díky svým koloniálním državám. Koloniální úředníci a vojáci měli zájem o pití dobrého anglického piva i v zámoří. Obrovským problémem se ovšem ukázala krátká trvanlivost, která nevydržela dlouhé a náročné zámořské plavby. Angličtí sládci ovšem objevili, že přídavkem vysokých dávek chmelu při vaření a následným dochmelením  „za studena“, vyrobí pivo schopné přestát námořní plavbu i do nejvzdálenějších kolonií, především pak největší z nich – Indie. A tak se díky své aromatické sladové chuti  a intenzivní hořkosti India Pale Ale postupně stal populárním na celém světě.

     Pro gastronomické gurmány je pivo IPA doporučeno ochutnat s divočinou, steaky   a orientální kuchyní. Skvělý zážitek přinese kombinace s měkkými sýry s méně výraznou chutí a s kvalitními paštikami.

     Náchodská novinka je nabízena v láhvi o obsahu 0,5 l a v 15 l a 30 l sudech. V gastro provozovnách ji nejlépe vychutnáte načepovanou v nové speciální sklenici Top line.

7.11.2014

IPA_LetakA6