Světovar se mění v kulturní fabriku, zatím se hlavně bourá

V areálu bývalého pivovaru najdou příští rok útočiště umělci i městský archiv

Plzeň – Bývalý pivovar a pozdější armádní areál v Plzni na Světovaru by se měl do jara následujícího roku proměnit k nepoznání. Podle projektu Evropské hlavní město kultury 2015 zde má vzniknout tzv. kulturní továrna se čtyřmi kulturními sály, Fair Trade kavárna, administrativní prostory, ubytovací studia či víceúčelový a výstavní sál.

            Zatím se ke slovu ale přihlásila hlavně bourací technika. „Stavební firma areál převzala v listopadu. Jako první bylo potřeba odstranit novější vojenskou přístavbu a očistit hrubou stavbu,“ přibližuje mluvčí společnosti Plzeň 2015 Mirka Reifová.

            Světovar má být v roce 2015 jedním z pěti míst, do nichž se bude koncentrovat série akcí souhrnně označovaných jako Továrny na představivost.

            „Plzeň je městem průmyslu, jehož velkou část tvoří tovární areály. Chceme nevyužité továrny vrátit obyvatelům a znovu jim dát smysl,“ říká programový ředitel Jiří Sulženko a doplňuje, že kromě Světovaru se veřejnosti otevře také bývalá papírna, haly v areálu škodovky nebo čerstvě prázdné depo dopravních podniků. „Dalším z fascinujících industriálních prostorů je bývalá elektrárna Plzeňského Prazdroje, kde se v dubnu 2015 představí špičková výstava současného evropského designu,“ uzavírá Sulženko.

            Přebudování Světovaru na kulturní továrnu přijde na 132 milionů korun, s dalšími zhruba sto miliony město počítá na vybudování nového městského archivu, který se do areálu přestěhuje.

Realizaci projektu, proti němuž byli vzhledem k finančním nákladům někteří radní skeptičtí, podporuje primátor Martin Baxa. „Kromě kultury zde bude zázemí pro spolkovou činnost, budova poskytne nové možnosti. Ty vycházejí z prokázané skutečnosti, že kultura dnes umí vytvářet peníze například v oboru tzv. kreativních průmyslů,“ uvedl v minulosti Baxa s tím, že Světovar má být finančně soběstačný.

27.2.2014 – Plzeňský deník