Chráněné zeměpisné označení České pivo

( 15.6.2015 ) …

Chráněné zeměpisné označení České pivo proto používá stále více pivovarů. V současné době je možné se s ním setkat na 80 značkách piv od 14 pivovarů.
České pivo má řadu charakteristik, které je odlišují od zahraniční výroby. Jedná se třeba o vyšší lahodnou hořkost, vyšší lahodnou plnost, český ležák má zlatožlutou barvu a nabádá k dalšímu napití, přiblížila první dáma českého pivovarnictví profesorka Gabriela Basařová.
Pitelnost už přestává být jen nějaký abstraktní pojem, ale seriózně se jí zabývají vědecké kapacity na celém světě.

V roce 2006 se dokonce požádal mezinárodní vědecký kongres, který byl na pitelnost zaměřen a tímto parametrem se zabývá i Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. český ležák má větší pitelnost než piva plzeňského typu z evropských zemí, řekla pracovnice ústavu Věra Hönigová.
Podle ní by tento parametr mohla potvrzovat i spotřeba piva v jiných evropských zemích. Všude jinde totiž spotřeba spíše klesá nebo stagnuje. Loni Češi primárně vypili 144 litrů piva na hlavu. Daleko za nimi jsou další tradiční pivarské země, jako jsou Němci (107) nebo Rakušané (106).

České pivo má příjemné senzorické vlastnosti a vysokou pitelnost, přemítá Hönigová.
Aby pivovary požadovaných parametrů docílily, musejí používat jen dané suroviny a pivo vyrábět určenou technologií. Značka je pak podle předsedy představenstva Sdružení pro české pivo Jana Hlaváčka zárukou, že
se pivo vyrábí tradiční metodou.

Pivo bylo nápoj, v jehož výrobě po staletí držela Evropa primát. Jenomže v posledních desetiletích se situace mění. V množství vyrobeného piva Evropu v roce 1996 už dohonil americký kontinent a nedávno ji předhonila Asie přičmž největším producentem je Čína, na níž připadá 26 procent celosvětové vyrobeného piva. Česko se
pak v objemu vyrobeného piva ve světě nachází na 24. místě.
Pivovarnictví ovšem v Česku zažívá v posledních letech renesanci. Jestliže v Čechách je 333 pivovarů všech velikostí, jeden pivovar tak připadá na 32 tisíc obyvatel. To znamená, že máme největší hustotu pivovarů na obyvatele v Evropě. Z toho je 285 minipivovarů … uvedl prezident Českomoravského svazu minipivovar Jan Šuráň.

Zdroj: Deník