Přátelský pivovar Malešov

Pivovar Malešov – sdílený text:
 
V uplynulém roce jsme nejprve představili značku pivovaru (Přátelský pivovar Malešov www.pivovarmalesov.cz) a koncept, zastřešený heslem “Drink different”, které reprezentuje naši snahu spolupodílet se na obnově pivní kultury v našich krajích. 
Tento měsíc jsme již začali s prodejem prvního piva z naší autorské kuchyně (IPA – India Pale Ale), i když zatím stále vyrábíme u partnerského pivovaru. 
Paralelně jsme realizovali nákup budovy vedle tvrze a usilovně pracujeme na projektu a stavebním povolení, abychom v příštím roce mohli vyrábět už ve vlastních prostorech.
 
Dalším krokem v naší snaze je vytvoření vlastní receptury na tradiční Ležák, který v žádné paletě piv nesmí chybět. Pro tento projekt jsme se rozhodli využít komunitní financování (crowdfunding) na stránkách www.odstartovano.cz
 
Rádi bycho o naší snaze dali vědět co nejvíce milovníkům piva. Proto bych vás rád touto cestou požádal o podporu, formou zveřejnění krátkého článku, který by o našem projektu informoval.
Budeme Vám vděčni za jakoukoliv zmínku o nás, která nám jistě pomůže dotáhnout náše snažení do cíle. 
 
Tisková zprava:
 
 První český pivovar na crowdfundingu

Přátelský pivovar Malešov rozhodně nemá za cíl jen obyčejný prodej piva. Jeho heslem je drink different, nikoli get drunk. Chce povýšit pivní kulturu na vyšší úroveň – a kulturou se myslí jak způsob vaření piva, tak i jeho pití. Zákazník restaurace si zaslouží dostat pivo, které podpoří chuť jídla na jeho talíři, a číšník má dostat možnost takový nápoj nabídnout. Výsledkem je přátelské setkání, během něhož má harmonie chutí přednost před alkoholovým opojením.

Aby se na stůl dostalo pivo skutečně kvalitní, spolupracuje Přátelský pivovar Malešov s odborníky, kteří jsou zárukou vždy stejně dobré kvality a vysokého standardu. Jedině ozkoušené kvalitní ingredience a původní metoda vaření bez filtrace a pasterizace dokážou zajistit neošizené pivo. Z toho pochopitelně plynou i vyšší náklady na jeho výrobu. Takže ačkoli by přátelský pivovar nabídl gurmánům sérii svých pivních speciálů velmi rád, zatím má k dispozici pouze jednu vlastní recepturu, a to India Pale Ale (IPA). Na vyvinutí další v pořadí – ležáku plzeňského stylu – teprve shání finanční prostředky. Cestou, jak přijít k penězům, je pro něj jednak prodej piva vařeného formou contract brewing, tedy spolupráce s partnerským pivovarem, a jednak crowdfunding. Proto se Přátelský pivovar Malešov jako první z českých pivovarů účastní crowdfundingového projektu Odstartováno.

„Jistě, původní pivovarnické metody se výborně osvědčily, na starou českou pivní tradici jsme velmi pyšní a chceme v ní pokračovat, ale na druhou stranu máme chuť i nějakou tu tradici zbořit. Naše vize není ovládnout trh pomocí levného alkoholu a omezit možnosti zákazníkovy volby v restauraci jen na jednu, dvě, tři značky piva. Chceme zachovat kvalitní chuť, ale přidat k ní pestrost, přátelskou změnu, krok vpřed. Náš pivovar je mladý a novátorský. S tím souvisí i moderní způsob získávání chybějícího kapitálu – crowdfunding,“ vysvětluje Jan Prokop, jeden ze čtyř spolumajitelů Přátelského pivovaru Malešov.

O pivovaru

V roce 2002 se skupina přátel rozhodla zrekonstruovat rozpadající se středověkou tvrz Malešov nedaleko Kutné Hory. Cílem bylo zachránit vzácnou gotickou památku a zároveň jí vdechnout nový život. Mnoho mladých nadšenců společně strávilo desetitisíce hodin těžkou, ale smysluplnou a zábavnou prací. Nebýt jich, projekt by nikdy nebyl tak úspěšný a nevedl k vytyčení dalšího podobného cíle – rekonstrukci a oživení pivovaru v Malešově, jehož historie sahá až do 16. století. I tentokrát za vším stojí parta přátel, a proto se přátelství dostalo i do názvu samotného pivovaru.

Značka Přátelský pivovar Malešov žije teprve od podzimu 2013 a zatím je stále ve fázi realizace projektu. Nedávno se jejím majitelům podařilo získat nemovitost s původními pivovarskými sklepy stojící v sousedství malešovské tvrze. Postupně tedy pracují na budování vlastní výroby, kterou chtějí zahájit v roce 2015. To znamená obrovskou investici času a peněz. Pro malý pivovar je takový projekt opravdu velkým soustem, a chce-li navíc přijít s další vlastní recepturou, nezbývá mu, než shánět další finance právě prostřednictvím crowdfundingu.