Budeme mít opravdu levnější pivo, jak chce ministr?

23.6.2014

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zvažuje, že navrhne snížení spotřební daně z piva.

Podle Jurečky zvýšení daně v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek (TOP 09), snížilo její výběr a celkovou produkci piva v ČR.

Jurečka to uvedl na Twitteru. Kalousek se však ostře ohradil proti tomu, že by někdy zvýšení daně jako ministr navrhoval, nebo že by pro něj jako poslanec hlasoval. Daň nenavrhl zvýšit Kalousek, ale ministr financí úřednické vlády Jana Fischera Eduard Janota. Jurečka se proto později Kalouskovi omluvil.

„Jen dodám, že výše spotřební daně nemá až tak zásadní vliv na spotřebu v ČR, ta je stále dlouhodobě vysoká, ale především na výběr daně,“ uvedl ministr na sociální síti.

Navrácení daně na úroveň roku 2009, kdy byla zvýšena, pivovarníci dlouhodobě podporují, oboru podle nich zvýšení uškodilo. Zda by snížení daně přineslo zlevnění piva, když opačný krok znamenal jeho zdražení výrobci, šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach nepotvrdil.

„My jako svaz cenu piva neovlivníme, to je otázka na samotné pivovary a prodejce piva,“ řekl agentuře ČTK. „Co ale určitě případné snížení spotřební daně přinese, je oživení sektoru pivovarství a návazných sektorů, zejména zemědělství a pohostinství,“ dodal.