Praha si vychutnala svátek piva

Celkem 52 pivovarů, 104 druhů piva a více než 25 pivnich stylů nabídl Festival minipivovarů na Pražském hradě. Takřka tři tisíce návštěvníků zažily 14. a 15. června největší degustační akci letošního roku.

Českomoravský svaz minipivovarů se přitom rozhodl nepřebírat formát mnichovského Oktoberfestu, kde se klade důraz na množství vypitého piva, ale zvolil přístup nejznámější pivní akce v USA. Stejně jako na Great American Beer Festival si i v Praze milovníci kvalitního piva koupili vstupenku a pak ochutnávali neomezený počet malých vzorků zdarma. Festival minipivovarů na Pražském hradě tak nabídl návštěvníkům nejrůznější pojetí objevování piva. Kdo chtěl, mohl poznávat vůně a chutě méně obvyklých světových pivních stylů, porovnávat různé klasické české ležáky, či jen procházet postupně nabídku pivovarů z celé České republiky, to vše na jednom místě.

U jednotně řešených stánků, kde každý pivovar měl na čepu dvě piva podle vlastní volby, nechyběly pivovary s řadou úspěchů v degustacích a soutěžích jako Klášterní pivovar Strahov, Pivovar Matuška Broumy, Pivovarský Dvůr Zvíkov, Pivovar Antoš Slaný, nebo naopak pivovary, které si za velmi krátkou dobu na sebe upoutaly pozornost jako Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha Praha, Pivovar Hendrych Vrchlabí, Šumavský pivovar Vimperk nebo Pivovar Chotoviny. Akce se za stejných podmínek zúčastnil nejstarší český pivovar U Fleků, kde se vaří od roku 1499, i Minipivovar Kolštejn, kde první várka opustila varnu před sedmi týdny. Velmi silnou skupinu tvořily pivovary ze Severní Moravy – například tradiční Hostinský pivovar a hotel Excelent Rýmařov, Pivovarský Dům Ostrava (dříve Biovar), Pivovar Koníček Vojkovice nebo Zámecký pivovar Pikard v Ostravě Zábřehu. Z tradičních českých minipivovarů se představil pražský Minipivovar U Medvídků nebo Pivovarský Dvůr Lipan z Dražíče.

Pro návštěvníky byla akce i výjimečnou možností seznámit se osobně s řadou pivovarnických osobností, včetně nejdéle sloužícího sládka v Čechách Ivana Chramosila.

Z hlediska pivních stylů měl největší zastoupení světlý ležák, potěšila nabídka polotmavých ležáků i pšeničných piv. Jako nejvíce inovativní pivovar se představil Pivovarský dům Praha s kopřivovým pivem a pivovar Nomád, který hledá inspiraci na americké pivní scéně.

Druhý ročník akce tak potvrdil, že v Královské zahradě Pražského hradu vznikla reprezentativní celonárodní přehlídka českého rukodělného pivovarnictví. Setkávají se zde osobnosti českého pivovarnictví s milovníky piva nejen z Čech, ale i zahraničí, aby v unikátním prostředí využili ojedinělou příležitost poznat pivo jako velmi rozmanitý, moderní nápoj vhodný k řadě příležitostí.

Kontakt pro další informace: Ing. Jan Šuráň, Prezident Českomoravského svazu minipivovarů
telefon: 723 025 172, e-mail: jan.suran@cmsmp.cz,

www.cmsmp.cz