Nejprodávanější piva na světe

Nejprodávanějším pivem na světě není Heineken ani Budweiser. Je jím čínský Snow

21.8.2014   

  Nejpopulárnější pivo na světě nejspíš neznáte. Prodává se pouze v Číně a Evropany by jeho mdlá chuť nejspíše odradila. Na silném čínském trhu se však piva Snow vypilo deset miliard litrů, mezi deset nejprodávanějších ležáků patří další tři čínská piva.

Čínská ekonomika je čím dál silnější a odráží se to i v prodeji piva. Ačkoli Číňané nepřekonají Američany nebo Evropany v počtu piv na osobu, válcují ostatní pivovary v celkovém prodeji.

Číňané vypijí podle serveru Bloomberg ročně 52 miliard litrů piva, což je zhruba dvakrát tolik, co vypijí Američané. V žebříčku deseti nejprodávanějších piv na světě má Čína hned čtyři zástupce, a porazila tak známé značky jako Budweiser nebo Heineken.

Jaké je tedy nejpopulárnější pivo? Snow. Prodává se pouze v Číně a místní vypili loni přes deset miliard litrů tohoto ležáku. Vyrábí ho druhá největší pivovarská skupina na světě SABMiller spolu s čínskou China Resources Enterprise. Loni zaujímalo pivo Snow 5,3 % na trhu. Podle CNN by však pivo Evropanům nechutnalo, snow je typickým zástupcem slabého piva bez výrazné chuti, které dominuje asijskému trhu.

 Na druhém místě je také čínské pivo – Tsingtao, které založili Němci a Britové v roce 1903 v čínském Qingdao. Exportuje se i do zahraničí, ale populární je hlavně doma. Qingdao také každoročně pořádá pivní festival, který podle CNN překonává i slavný mnichovský Oktoberfest.

Nejprodávanější piva

  1. Snow
  2. Tsingtao
  3. Bud Light
  4. Budweiser
  5. Skol
  6. Yanjing
  7. Heineken
  8. Harbin
  9. Brahma
  10. Coors Light

 Zdroj: CNN´- převzato z iHned

Šesté pivo Yanjing se dostalo do žebříčku zřejmě také kvůli tomu, že se jedná o “oficiální státní pivo“. Čtvrtým zástupcem čínských ležáků je Harbin na osmém místě, který vlastní světová pivovarská jednička AB InBev sídlící v Belgii.

Na třetím a čtvrtém místě je americký Budweiser (v Evropě se prodává jako Bud, pod jménem Budweiser ho vyrábějí Češi) a jeho lépe se prodávající mladší bratr Bud Light, oba vyrábí AB InBev. Dohromady prodali loni 9,5 miliardy litrů a zaujímají 4,8 % na trhu, což nepřekoná čínský snow.

Brazilci zaujímají také silné postavení. Ačkoli má páté nejpopulárnější pivo Skol kořeny v Evropě, nejoblíbenější je právě v Brazílii. Na devátém místě je pak pivo Brahma, které vzniklo v Brazílii už v roce 1888. Nyní ho vyrábí AB InBev. 

Známý nizozemský Heineken je až na sedmém místě, loni se jeho piva vypilo 2,8 miliardy litrů. Heineken International provedl v posledních letech několik akvizic a vyrábí také piva Sol, Amstel nebo cider Strongbow.

Za letošní první pololetí se v Česku vyrobilo o 226,3 tisíce hektolitrů piva více než před rokem, produkci zachraňuje také export. Pivo produkuje v Čechách šest velkých pivovarských společností, 29 samostatných pivovarů a více než dvě stovky minipivovarů a restauračních pivovarů.