Posun v mnohaletém sporu Budvaru a Anheuseru. V EU může být vedle sebe pivo Bud obou značek

16.5.2013: Belgická firma Anheuser-Busch InBev tvrdí, že může pivo pod značkou Bud prodávat v celé EU. Budvar oponuje, že v zemích, ve kterých má ochrannou známku, požene největší pivovar světa k před soud. Složitý spor se netýká klíčových značek Budweiser a Budweiser Budvar.

Belgický pivovarnický koncern Anheuser-Busch InBev (Anheuser) může v Evropské unii prodávat své pivo Bud vedle stejné značky piva českého pivovaru Budvar. Český pivovar ale hodlá v některých zemích, ve kterých má ochrannou známku, zažalovat, pokud Anheuser začne prodávat Bud.

Budějovický podnik totiž nakonec nenapadl lednové rozhodnutí Tribunálu EU a nezabránil Anheuseru získat ochrannou známku Společenství. Ta dává právo prodávat pivo Bud v celé Evropské unii. Jedinou evropskou zemí, kde Anheuser nemá právo prodávat značku Bud, je Švýcarsko.

Anheuser Busch nyní prohlásil, že má právo v celé Evropské unii užívat značku Bud. Budvar zároveň říká, že značku Bud může používat všude tam, kde ji má už nyní registrovanou. To je například Česko, Slovensko, Velká Británie, Francie, země Beneluxu a Bulharsko.

“Rozhodnutí nijak nenarušuje naše obchodní aktivity v zemích Evropské unie. V zemích, ve kterých již máme registrované ochranné známky BUD, zůstávají tyto známky i nadále v platnosti, a díky tomu můžeme u národních soudů velmi účinně zabránit užívání známky Bud naším konkurentem. Tato skutečnost byla nakonec jedním z hlavních důvodů, proč jsme nepodali dovolání proti tomuto rozsudku,“ uvedla právnička Budvaru Helena Votřelová.

„Anheuser může používat ochrannou známku i v zemích, ve kterých působí českobudějovický Budvar. Pokud by se ale Američané pokusili vstoupit na tradiční trhy českého Budvaru, jakým je například Německo, bude se pivovar z Českých Budějovic znovu soudně bránit,“ potvrdil pro HN Lukáš Lorenc z advokátní kanceláře Čermák, která Budvar zastupuje ve známkoprávních kauzách.

Představitelé Anheuseru zároveň striktně vyvrátili spekulace, že chtějí koupit Budvar.

Lordi potvrdili práva Budvaru v Británii. Americký rival s požadavky neuspěl – čtěte ZDE

„Nemáme zájem kupovat ten pivovar, ale jsme ochotni diskutovat o nějaké formě vyrovnání,“ uvedl ředitel právního oddělení AB InBev Frank Hellwig.

Pivovar v Budějovicích, který němečtí přistěhovalci pojmenovali Budweiser, byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než sto let. Většina sporů ale spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.