V pití piva jsme stále první!

Vypijeme nejvíc piva na světě. Za loňský rok jsme hrdly prolili 288 půllitrů piva na osobu a to včetně kojenců. Podle aktuálního výzkumu Českého svazu pivovarů a sladoven pije pivo naprostá většina mužů starších 18 let (90%) a 60% žen. Muži pijí pivo v průměru každý druhý den, ženy každý čtvrtý.

Prvenství v pití piva nám těžko někdo odpáře. Němce na druhém místě sice loni trumfli o jeden litr Rakušané, ale proti jejich spotřebě 108 litrů na osobu a rok máme stále velký náskok.

Pijani mizí

Přesto se česká pivní kultura zásadně mění. Mizí kupříkladu typičtí pivaři, kteří vypijí více než 14 půllitrů týdně. Jejich počet klesl od roku 2004 o čtvrtinu a mezi konzumenty piva jich je jen 13%. Na druhou stranu ale stoupá počet umírněných pijáků piva, žen, které čas od času sáhnou po orosené sklenici a oproti loňskému roku se zvedl i počet mladých lidí (18-30 let).

Ochucené pivo jede!

Obě tyto skupiny si kromě klasického piva oblíbily i pivní mixy s ovocnou limonádou, které si občas dá 28% mužů a 36% žen. Mezi nimi i ti, kterým normální pivo k srdci nepřirostlo. Se změnou chutí se přitom mění i české hospody. Restauracím čtvrté cenové skupiny zaměřeným na jeden druh piva zvoní umíráček a nahrazují je pivnice s větším výběrem, které uspokojí stoupající počet těch, kteří nejsou věrni jedné značce a rádi ochutnávají.

Pro pivo také místo do hospody stále častěji míříme do supermarketů. Zatímco u mužů nedá stále mírná většina (57%) dopustit na čepované pivo, téměř stejná část žen (56%) pije většinou lahvové. Doma pijí pivo 2 z 5 mužů a polovina žen. To ale neznamená, že by pivo ztrácelo pozici společenského nápoje. Jen každý pátý muž a desátá žena pijí pivo většinou sami.

21.11.2013 – Blesk

V pití piva jsme nejlepší