Zemřel Jiří Fusek. Mecenáš z pivovaru Černá Hora

ČERNÁ HORA / Osobnost regionu, podnikatel roku, mecenáš sportu a kultury, ale především muž, který postavil na nohy Pivovar Černá Hora. To byl Jiří Fusek. Zemřel náhle, v pondělí 30. června, ve věku 69 let.

„Naše vzájemná spolupráce byla vždy na nejlepší úrovni. Bavit se o tom, jakým způsobem pozvedl úroveň pivovaru, je zbytečné. Rád bych ale řekl, že spousta lidí ho znala jen jako tvrdého a ambiciózního podnikatele. Byl to ale v první řadě lidumil. Měl sociální cítění a dokázal vždy pomoci nebo poradit lidem, kteří za ním přišli a měli problémy,“ řekl sládek Pivovaru Černá Hora Vlastimil Zedek, který s Jiřím Fuskem na 14 let spojil svůj pracovní život.

Podporoval sport, kulturu, ale také malé organizace

Jiří Fusek podle svých spolupracovníků i lidí, kteří ho znali, přispěl nejen k rozvoji Pivovaru Černá Hora, ale i celého městyse a regionu. Pivovar pod jeho vedením sponzoroval sportovní kluby, podporoval kulturní a společenské akce i zájmové organizace.

„Oslovili jsme ho na spolupráci, když jsme postoupili do druhé ligy. Přesvědčili jsme ho o tom, že to má smysl. Čeho jsem si na něm vážil bylo to, že nikdy neuvažoval stylem, co z toho budu mít, ale jako významný podnikatel chtěl podpořit kvalitní sport v regionu. Moc lidí takto nepřemýšlí,“ řekl Radek Snopek, bývalý předseda blanenského hokejového klubu.

Snopek přiznal, že ač byli s Jiřím Fuskem věkově vzdálení, našli si k sobě cestu. „Obdivoval jsem na něm, že se rozhodoval podle intuice. Byl to svérázný člověk, impulzivní, z kterého měla spousta lidí respekt, ale mně se s ním vždy výborně jednalo,“ doplnil Snopek.

Podnikatel roku

Jiří Fusek stál čtrnáct let v čele Pivovaru Černá Hora. Za jeho působení se stala ze zdevastovaného podniku moderní prosperující firma. Zvýšil se výstav piva, podnik začal vyrábět limonády a expandoval do několika zemí. V roce 2010 prodal Fusek svůj podíl v pivovaru skupině K Brewery.

„Myslím, že jsem v rámci svých představ udělal to, co jsem chtěl. Nenechal jsem se nikdy rozhodit, i když mě občas lidé od některých kroků zrazovali. Odcházím s tím, že černohorský pivovar patří k nejkrásnějším v Evropě a vaří se v něm vynikající pivo, které znají lidé po celém světě,“ řekl v roce 2010 při odchodu z pivovaru Fusek.

Jiří Fusek byl několik let i prezidentem Českého svazu malých nezávislých pivovarů. V roce 2007 získal titul Podnikatel roku v Jihomoravském kraji.

/ Převzato z 5+2 /