Pít se má každý den

20.3.2015 – Pít se má každý den. Nikoli tvrdý alkohol, ale nejlépe víno, či pivo a s mírou. Nejvhodnější je to večer při jídle. Doporučená dávka jsou čtyři deci pro muže a tři pro ženy ( dvojnásobek u piva ).

Účastníci čtvrtečního semináře ve Sněmovně na téma alkohol a zdraví se nestačili divit. Místo proslovů, že alkohol je metla lidstva, že ničí zdraví, likviduje mozkové buňky a snižuje IQ, vyslechli dvě přednášky o tom, že alkohol může být zdraví prospěšný, že snižuje nebezpečí úmrtí na různé choroby, jako je infarkt myokardu či vysoký tlak, snižuje výskyt ischemických chorob, a dokonce i cukrovky.

Oba hlavní řečníci, kardiolog Milan Šamánek a spisovatel Václav Budinský, se shodli. Malé množství alkoholu a jeho kultivovaná konzumace neškodí. Důrazně proto připomínali, že nutná je výchova k odpovědnému pití nápojů s obsahem alkoholu.

Když pijete alkohol, máte játra více chráněná, než když nepijetekardiolog Milan Šamánek

Podle Šamánka, který se zaštiťoval zahraničními studiemi, je nejnebezpečnější tzv. rychlé pití, což je konzumace pěti drinků během dvou hodin. Mírné pití ale podle studií prý snižuje výskyt infarktu o 35 až 50 procent.

Někteří odpůrci prý tomu nevěřili, a tak si udělali vlastní průzkum, a jak uvedl Šamánek, došli k ještě zajímavějšímu zjištění: snížení tohoto nebezpečí je dokonce o 40 až 60 procent.

Umírněné pití chrání játra

Nevěřící úsměvy na tvářích účastníků semináře vyvolala i další jeho doporučení. Pít se má začít krátce po infarktu či že je potřeba pít, abyste měli zdravá játra. „Když pijete alkohol, máte játra více chráněná, než když nepijete,“ prohlásil. A dodal: „Pitím se prodlužuje život až o pět roků. Proto nesmíme polevovat. To je mi v mém věku sympatické. Senioři musí pít víc.“

Uvolněnou atmosféru v sále trochu zchladil poslanec ANO, kardiolog Igor Nykl, který varoval: „To vše platí, ale pouze pro zdravé lidi,“ uvedl.

Prof. RNDr. Milan Šamánek dostal medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy v roce 2010.

FOTO: Petr Horník, Právo

Ačkoli literatura uvádí jako mírnou dávku alkoholu u mužů 21 až 60 gramů denně a u žen 10 až 40 gramů, čeští lékaři jsou zdrženlivější. Muži by mohli bez potíží denně vypít 20 až 40 gramů, což jsou čtyři deci vína, ženám se doporučuje o deci méně.

Podmínkou je zdraví

Podle Šamánka je třeba dodržet zásadu pít málo, ale denně. „Opít se jednou týdně je nebezpečné. Já bych doporučoval pít denně,“ uzavřel s tím, že ke střídmému pití je také nutné přidat zdravý životní styl, jako je konzumace méně živočišných tuků, tučného masa, vyvarovat se stresu a najít si čas na odpočinek.

Přes optimistická sdělení Šamánek nepominul i rizika pití alkoholu. Rozhodně ho zakazuje těhotným a kojícím ženám, mladistvým. A také řidičům. Debata poté sklouzla na možnost, že i v ČR by se mohla zrušit nulová tolerance k alkoholu za volantem.

Jak ale řekl Budinský, žádnou těžkou havárii nezavinil alkohol, ale člověk, který alkohol zneužil. Podle něho neexistuje civilizovaná země, která trvá na nulové toleranci: „My jsme to převzali z komunismu.“ Doporučil sjednotit pravidla v EU.

/ zdroj:novinky.cz