Tipy na zajímavé weby: Všichni se sejdeme u piva

Tipy na zajímavé weby: Všichni se sejdeme u piva ( MF Dnes 21.1.2008 )

Patříte mezi vyznavače pivního moku a chcete se o svém oblíbeném nápoji dozvědět ještě více? Pak informace načerpejte na českých serverech věnovaných pivu a pivovarnictví vůbec. Dokonce si můžete nechat změřit, kolik průměrně vypijete piv za den.

Podle českých předpisů se pivem rozumí pěnivý nápoj vyrobený zkvašením mladiny připravené ze sladu, vody, neupraveného chmele, upraveného chmele nebo chmelových produktů, který vedle kvasným procesem vzniklého alkoholu (ethanolu) a oxidu uhličitého obsahuje i určité množství neprokvašeného extraktu. Tolik citace z české Wikipedie.

Český národ se může oprávněně považovat za národ pivařů. Přitom podle průzkumu u nás hraje reklama při výběru značky jednu z posledních rolí. Nejčastěji zlatavý mok vybíráme podle chuti, značky a zvyku. Přes 90 % mužů má svoji oblíbenou značku. Pivo má v oblibě 9 z 10 mužů a 6 z 10 žen, celkem se spotřebuje 160 litrů na osobu ročně, nejvíce světlá desítka. Uvedených 160 litrů vypitých Čechy představuje 320 půlitrů piva. Na vzestupu je v poslední době nealkoholické pivo (zatím ho tvoří 2 % produkce). Proč se tedy české pivo krčí až na poslední stránce nápojového lístku? Dokonce ani v domácnostech nemá své pevné místo. Na internetu to však neplatí. Zde totiž nalezneme celou řadu webů a internetových stránek, kde se pivo těší velké popularitě. Nemůžete se ho sice napít, ale zato se o něm můžete dozvědět mnoho zajímavostí, informací, různých receptů jak ho vařit atd. Pojďte se na některé stránky podívat.

Sdružení přátel piva – www.pratelepiva.cz
A nemůžeme začít nikde jinde než u sdružení přátel piv. To bylo založeno již v roce 1990 studenty plzeňské Pedagogické fakulty. Původně byla Strana přátel piva myšlena jako recese na množství nových politických stran. Z původně myšlené recese se ale strana stala Stranou a členové tlačili plzeňské vedení k tomu, aby se SPP zúčastnila voleb do parlamentu. Po volebním neúspěchu SD-LSNS, která byla prakticky v rozkladu, nebyl o činnost SPP již zájem vůbec žádný. SPP využila novou nabídku ČSSD ke spolupráci a dodnes pracuje pod záštitou Lidového domu, kde má své útočiště a oficiální sídlo. V současné době se SPP zabývá pivovarnictvím, chmelařstvím, sladovnictvím, pivovary, pivem a hospodami. Snaží se navazovat a udržovat vztahy se zahraničními subjekty podobného zaměření a udržuje i nadále dobré vztahy s pivovary. Pokud se rozhodnete stát členem, budete mimo jiné spolurozhodovat o tom, jaká piva a hospody získají prestižní ocenění. Sdružení však také pořádá osvětové akce, usiluje o povznesení kultury pití piva i našeho pohostinství. Každoročně vyhlašuje a oceňuje nejlepší piva, pivovar, pivovarskou osobnost, hospodu a uděluje i další ocenění.

Pivní.info – www.pivni.info
Pokud se nechcete přidat do sdružení přátel piva, potom zavítejte na tyto stránky. Ty se totiž mohou stát vaším průvodcem za dobrým pivem. Čeká na vás celá řada novinek, ve kterých se dozvíte, co se píše o pivu a pivovarech vůbec, fotogalerie obsahující fotografie z pivních akcí, trhů atd., jedinečnou databázi pivovarů, ve které můžete vyhledávat dle krajů. Nechybí webové odkazy na zajímavé pivní stránky a užitečné kalendárium. Díky němu budete mít přehled o většině připravovaných akcí. Budete-li mít zájem ochutnat nové pivo, či se podívat do pivovaru, potom zavítejte do části degustace, respektive exkurze. Zde se dozvíte, jak chutnají některá piva, či kde se připravuje exkurze do pivovaru, či pokud již proběhla, tak jaká byla. Pro ty z vás, kteří si troufají uvařit vlastní pivo tu je rubrika Homebrewing. V jednotlivých článcích se dozvíte rady, jak doma uvařit pivo. Hezky zpracované jsou i reportáže z minipivovarů, pivních cest, slavností a událostí. Podiskutovat si potom můžete s ostatními návštěvníky serveru v diskusním fóru.

 

Světpiva.cz – www.svetpiva.cz
To na serveru Světpiva.cz (součástí je i Pivnídeník.cz) kromě pivního deníku a způsobu vaření piva doma naleznete také pivní blogy, pivní akce, pivní osobnosti a především databázi degustovaných piv. Pod odkazem Degustovaná piva tak aktuálně naleznete na 160 různých piv celkem z 21 zemí a roztříděny jsou přehledně do 21 kategorií. U záznamů se nachází nejen obrázek lahve piva včetně etikety, ale především jeho název, typ kvašení, typ piva a skupiny, kontakt na výrobce, zvláštnosti o pivovaru, obsah alkoholu v lahvi a stupeň obliby. I přestože databáze neobsahuje většinu světových piv, ani všechna česká, tak vám může nejednou posloužit při výběru nové značky. Druhou neméně užitečnou funkcí serveru je databáze s přehledem pražských restaurací s pivem z malých pivovarů. Lehce se tak dozvíte, kde čepují pivo z vašeho oblíbeného, ale malého pivovaru. Pokud tedy dostanete chuť např. na Kácovské pivo, není nic lehčího, než si na něj zajít do uvedeného restauračního zařízení. Nechybí totiž ani adresa, otevírací doba, typ piva a jeho popis. Třešničkou na dortu jsou články o pivních zkušenostech a zážitcích.

Beerborec.cz – www.beerborec.cz
A pokud se se svými kamarády rádi hádáte, kdo vypije více piv, máme pro vás tip na stránky, které vám to spočítají samy. Zkuste se však s přáteli přetahovat o to, kdo vypije více piv za delší období než za pouhý večer. Nejenže se za večer nebudete muset upít, ale hlavně vám druhý den nemusí být špatně. Ale zpět k Beerborec.cz. Na těchto stránkách totiž máte možnost zapsat si všechna vámi vypitá piva za každý den. Stačí provést jednoduchou registraci spočívající ve vyplnění přihlašovacího jména, hesla, e-mailové adresy, místa působnosti (tedy kde pijete) a potvrdit, že jste starší 18 let. Získáte tak vlastní stránku, kde můžete zadávat informace o tom, kde a kolik piv a jste vypili. Ale nebojte, nemusíte formuláře vyplňovat každý den. Údaje lze zadat i půl roku zpětně. Samozřejmě podvádět tak díky tomu lze velmi lehce, ale proč by to někdo dělal, že? U vypitých piv zadáte – počet, značku (lze vybrat, či přidat ještě nezadanou), stupně piva, zda je světlé atd., informaci o tom jestli šlo o lahvové, točené, plechovkové a vybrat hospodu (novou lze také uvést). Zadáte-li údaje o vypitém pivu chybně, řádek lze upravit, příp. smazat, pomocí Výpisu z rejstříku. K čemu slouží? No díky němu si můžete nechat vypsat co jste kdy vypili. Nechybí ani statistiky, tedy údaje o průměrném počtu vypitých piv za den. Pro srovnání s ostatními se lze přepínat mezi osobními a celkovými statistikami. Přestože posláním těchto stránek není soutěžení v počtu vypitých piv, ale osobní evidence vypitých piv, tak je zde uvedeno pořadí v několika „disciplínách“.